Cestujete? 35 krajín, 35 najobľúbenejších pív sveta

Cestujete? Pivo sa pije po celom svete. Či už navštívite bohatú Ameriku, alebo len nejaký africký štát, určite na pivo natrafíte. O jeho kvalite by sme mohli polemizovať. Každopádne v každej krajine môžeme určiť najpopulárnejšiu značku. Portál Thrillist.com si posvietil na 35 krajín, v ktorých ukázal na najpopulárnejšiu značku. My vám tento rebríček prinášame s vlastným pohľadom na konkrétnu značku.


Argentina

Argentína – Cerveza Quilmes
Toto pivo varí argentínsky pivovar Quilmes. Nejde pritom o žiadneho nováčika. Pivovar je 127 rokov starý a okrem klasického ležiaka varí aj napríklad stouty. Ročná produkcia je pritom závratná. V pivovare vedia ročne navariť 15 miliónov hektolitrov  piva.


Austrália – Victoria Bitter
Asi budete prekvapení, ale tento primát nepatrí austrálskemu pivu Foster’s. Značka Victoria Bitter je však staršia a populárnejšia. Varí ju pivovar Carlton & United Breweries, ktorý patrí pod skupinu  Foster’s Group.


Brazília – Skol
Najpopulárnejšia a najpredávanejšia brazílska značka má pestrú minulosť a určite ju nemôžeme nazvať pôvodnou. Značku totiž založili ako medzinárodnú a taká je dodnes. Toto pivo je síce veľmi populárne v Brazílii, varí sa však aj v  Rumunsku, Malajzii, Burundi či Madagaskare.


Česko – Pilsner Urquell
Asi ťažko by sme hľadali v Česku populárnejšie pivo ako „plzničku“. Práve toto pivo založilo nový pivný štýl a od roku 1842 patrí medzi legendy. Ďalej to tu hádam rozpisovať nemusíme.


Čína

Čína – Snow Beer
Nepočuli ste o tomto pive? Ani my. A práve toto pivo je najpredávanejšie pivo celého sveta. Stačila mu na to maličkosť. Aby vyhralo na domácom trhu. Vlastne iba tam sa predáva.


Dánsko – Carlsberg
Carlsber je v podstate kultová značka a spája sa s Dánskom celkom prirodzene. Úspech tohto piva podčiarkuje fakt, že vďaka nemu sa skupina vypracovala z lokálnej značky na svetového hráča, ktorý varí asi 500 rôznych značiek po celom svete.


Etiópia – St. George Lager
Exotická krajina sa môže v našom prehľade touto značkou chváliť od roku 1922. Veľa sa o tomto pive nevie. Len to, že má obsah alkoholu na úrovni 4,5 percenta.


Filipíny – San Miguel Pale Pilsen
Na Filipínach prakticky nie je čo riešiť. Pivo San Miguel Pale Pilsen má na trhu 95-percentný podiel. Dominuje vo všetkých ohľadoch.


Francúzska Polynézia – Hinano
Podľa spotrebiteľov je toto pivo krížencom Heinekenu a amerického Budu. Na súostroví ho kúpite v praktickom menšom balení. Dôvod? Aby ste si ho mohli nechať schladiť vo vedre na pláži s bielym pieskom.


Heineken

Holandsko – Heineken
Kto by nepoznal zelenú fľašu s červenou hviezdou. Skupina Heineken je tretia najväčšia na svete. Výrazne ovplyvňuje aj náš trh, keďže je vlastníkom značiek Zlatý Bažant či Corgoň.


India – Kingfisher
Len málo pivovarov vo svete sa môže pýšiť takou dominanciou ako United Breweries Group. Na domácom indickom trhu nesie každé druhé predané pivo nálepku Kingfisher.


Indonézia

Indonézia – Bintang Beer
Ak by ste sa pozreli na fľašu tohto piva, určite by vás napadla iná medzinárodná značka. Pivo Bintang Beer totiž vyzerá ako Heineken, chutí ako Heineken a napriek tomu, nie je to Heineken. Aj keď sa Holanďania nemusia pri pohľade na fľaše tohto pivovaru veľmi čertiť. Značku totiž vlastní Heineken.


Izrael – Goldstar
Súboj o najobľúbenejšie pivo nie je v Izraeli až taký jednoznačný. O prvenstvo sa totiž bijú Goldstar a Maccabee. O maličký krôčik vyhráva práve Goldstar. Už teraz môžeme označiť jedného víťaza – tým je skupina Tempo Beer Industries, ktorá vyrába oba kúsky.


Jamajka – Red Stripe
V našom zozname sa ocitla aj Jamajka. Aj keď pivo Red Stripe má iný pôvod. Jeho receptúra vznikla v USA, na ostrovný štát ju predali po prohibícií. Pivo sa dnes vyrába okrem Jamajky aj v USA.


Japonsko

Japonsko – Asahi
V Japonsku prebieha súperenie medzi štyrmi hlavnými značkami – Asahi, Sapporo, Kirin a Suntori. Zostavovatelia rebríčka určili za víťaza Asahi.


Južná Afrika – Castle Lager
V krajine je pivo populárne, keď bodujú hlavne medzinárodné značky ako Heineken či Guinness. Z domácej produkcie vyčnieva pivo Castle Lager, ktoré dokonca vyhralo aj jednu z mnohých medzinárodných pivovarníckych súťaží v roku 2000.


Južná Kórea – Hite
Najpredávanejšie kórejské pivo je Hite, ktoré varí pivovar Hite Jinro. Ten má pomerne bohatú históriu. Bol založený v roku 1933 a okrem piva produkuje aj víno či minerálnu vodu.


Kambodža – Angkor Beer
Najpopulárnejšie pivo v Kambodži sa nazýva Angkor. Je pomenované podľa chrámov, ktoré sú rozosiate po celej krajine.


Kanada – Labatt
Pivovar Labatt Brewing Company založili už v roku 1847 a dodnes sa s pivovarom Molson bije o tom, kto varí populárnejšie a predávanejšie pivo. Podľa zostavovateľov prehľadu vyhráva tesne Labatt.


Kena

Keňa – Tusker
Pomenovanie najobľúbenejšieho piva v Keni je trocha kuriózne. Dostalo meno po zakladateľovi, ktorého pri love zabil slon. A tak aj dnes na etikete nájdete slona, ktorý k tomuto pivu neodmysliteľne patrí.


Laos – Beerlao
Predstavte si, že by ste ovládali 99 percent trhu s pivom. Nemožné? V Laose realita. Pivovar Beerlao je spolovice vlastnený tamojšou vládou a z druhej Carlsbergom. Ak by ste si chceli dať nejaké iné pivo, asi máte smolu.


Madagaskar – Three Horses Beer
Pivo, ktoré môžeme preložiť aj ako Pivo troch koní, sa na Madagaskare varí v dvoch pivovaroch. Jeho zakladateľ pochádzal z Francúzska. Do tejto európskej krajiny toto pivo doteraz vyvážajú.


Mexiko – Modelo
Za pivom stojí pivovar Grupo Modelo. Ten má na svedomí viacero značiek. Medzi nim dominuje hlavne pivo Corona. To sa však vyváža predovšetkým do USA. Doma je najpopulárnejšie pivo Modelo.


Slide 1

Nórsko – Ringnes
Pivovar Ringnes založili v roku 1876 a dnes je jednoznačne najväčším v krajine. Podobne ako v iných prípadoch, aj tú úradovali nadnárodné giganty. Pivovar dnes vlastní dánsky Carlsberg.


Pakistan – Murre Beer
Do prehľadu sa dostal aj Pakistan. Je to celkom prekvapivé, keďže v krajine sa k islamu hlási až 97 percent obyvateľov a tí nemôžu piť alkohol. Pivo sa však postupne prediera a predáva sa v špecializovaných obchodoch.


Poľsko  – Żywiec
V Poľsku je situácia pomerne jasná. Najobľúbenejším tamojším pivo je Żywiec. Ten nesie rovnaké meno ako mesto, v ktorom ho varia.


Rumunsko – Ursus
Veľký výber piva vás v Rumunsku určite nečaká. Trhu dominuje Ursus, ktorý to využíva aj marketingovo. Jedným z hesiel pivovaru je „Kráľ piva v Rumunsku“.


Baltika

Rusko – Baltika
Že sa v Rusku veľa pije nie je žiadne tajomstvo.  Rusi zväčša siahajú po vodke, ale keď ich bieda pritlačí, vystačia si aj z pivom. To sa väčšinou volá Baltika.


Singapur – Tiger Beer
Pivovar bol založený v roku 1932 a za ten čas si stihol urobiť dobré meno. Predáva sa totiž v 60 krajinách po celom svete. Jeho veľkým fanúšikom je aj Charlie Sheen.


Škótsko – Tennent’s Lager
Ak sa povie škótske pivo, asi veľa z vás napadne BrewDog. Ale tento kultový pivovar sa s veľkými hráčmi nemôže porovnávať. Aj preto zostavovatelia rebríčka zasadili na prvé miesto najpopulárnejší ležiak Tennent’s Lager.


Taliansko – Peroni
Aj keď sa Taliansko spája predovšetkým s vínom, tradícia varenia piva je v krajine bohatá. Napríklad pivovar Peroni bol založený už v roku 1846.


Thajsko – Singha
Exotická krajina sa môže pýšiť pomerne silnou značkou. Mýtického leva z fľaše Singha poznajú po celom svete. A to ešte v ázijskej krajine varia Chang Beer.


Turecko

Turecko – Efes Pilsener
Ak ste niekedy boli na dovolenke v Turecku, pivo Efes vám určite ponúkali. Má jemne nasládlu chuť, ktorá je ovplyvnená prítomnosťou ryže v zložení.


Venezuela (Cerveza Polar)
Názov piva je odvodený od ľadového medveďa. Pivo začali v juhoamerickej krajine variť v roku 1941 a pivovar si pozície udržiava do dnešných dní.


Slovensko (???)
Autori rebríčka si Slovensko nevšimli. Ak by sa rozhodovali podľa obľúbenosti, mali by to ťažké. Na západe by dominoval Zlatý Bažant, na východe Šariš. Ak by sme sa riadili podľa predajnosti, prvé miesto by získal Kelt.

Snímky: Pivovary