Volebná anketa medzi stranami: Zmeníte dane pre pivovary?

Pivo ilustrák voľby

Do parlamentných volieb zostáva už len niekoľko dní. Z každej strany do nás strany hustia, prečo by sme mali voliť práve ich. My sme sa rozhodli, že oslovíme všetky politické strany, ktoré v relevantných  prieskumoch prekročili hranicu piatich percent a opýtali sa ich na to, ako sa pozerajú na pivný sektor a aké zmeny plánujú. Toto boli ich odpovede.

Anketové otázky:
1. Na Slovensku absentuje legislatíva špeciálne pre malé a remeselné pivovary. Budete zvažovať právnu úpravu, ktorá by zvýhodnila tieto pivovary?
2. Budete upravovať spotrebnú dať na pivo?
3. Vďaka eurofondom vzniklo na Slovensku viacero minipivovarov. Budete podporovať vznik pivovarov financovaných z eurofondov?


02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb

Kresťanskodemokratické hnutie
(odpovedala Nataša Žembová, hovorkyňa KDH)
1. Nie.
2. Nie.
3. Áno, ako súčasť podpory zážitkovej a regionálnej gastronómie a celkovej podpory turizmu.

SAS

Sloboda a Solidarita
(odpovedala Katarína Svrčeková, hovorkyňa politickej strany Sloboda a Solidarita)

1.
Vlajkovou loďou volebného programu strany Sloboda a Solidarita je Agenda2020, 6 krokov, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Jeho cieľom je troma veľkými a množstvom menších reforiem zlepšiť podnikateľské prostredie v krajine tak, aby sa do roku 2020 naštarovala ekonomika a aby sa motivovali a podporili ľudia ochotní a schopní tvoriť hodnoty. Podnikatelia, živnostníci, zamestnávatelia by mali väčšiu motiváciu zamestnávať ľudí. S vyššou zamestnanosťou zostane ľuďom viac peňazí. Toto sa týka všetkých odvetví, a teda aj pivovarníctva.
2. Jednou z troch veľkých reforiem je zavedenie 15 percentnej rovnej dane. Táto sa bude vzťahovať na všetko, a teda aj na pivovary.
3. Strana SaS eurofondy považuje za škodlivé pre podnikateľské prodtredie. Nevidíme dôvod, prečo by ktokoľvek mal byť zvýhodňovaný. Naopak, keď budú mať všetci rovnaké podmienky, budú mať všetci rovnakú motiváciu. Veríme, že aj pivovarom by poškodilo, keby niektorý (napríklad obľúbené pivo nejkého štátneho funkcionára:) dostali dotáciu a ostatné nie.

SNS

Slovenská národná strana
(odpovedala Zuzana Kohútková, tlačová tajomníčka SNS)

1. Veľký rozmach mikropivovarov si bude vyžadovať úpravu príslušnej legislatívy.
2. Úpravu spotrebných daní z alkoholických nápojov nemáme v programe a nepovažuje za potrebné ju meniť.
3. Potravinársky priemysel má v tomto rozpočtovom období vyčlenené finančné prostriedky do jednotlivých odvetví a neplánujeme meniť objem v jednotlivých kapitolách.

 

SMK

Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja
(odpovedal Iván Farkas, podpredseda SMK-MKP za hospodárstvo a regionálny rozvoj)

1. Áno, máme eminentný záujem zviditeľniť a podporovať aktívnu, teda domácu turistiku. V rámci toho vidiecku turistiku, kam patria malé a remeselné podnikania, čiže aj pivovary. Sme za to, aby sa ich založenie a prevádzka zvýhodnila aj legislatívnou formou.
2. Za úvahu by to stálo. Napriek tomu, že pivo je v porovnaní s okolitými krajinami, ale aj so vzdialenejšími západnými krajinami u nás pomerne lacné. Vychádzame z toho, že vo vzťahu k našim platom je pivo drahé.
3. V tomto rozpočtovom období Európskej únie (2014-2020) je turistika žiaľ, negatívnou prioritou. Napriek tomu sa nazdávame, že aktívnu a vidiecku turistiku treba podporovať všetkými možnými prostriedkami, teda aj dotáciami z fondov EÚ. A v rámci toho, samozrejme aj vznik nových mini pivovarov.

Sieť logo

#Sieť
(odpovedala Silvia Hudáčková, vedúca sekretariátu pracovných skupín)

1. Nie, špeciálnu legislatívu pre pivovary nepripravujeme, naším plánom je zjednodušovanie legislatívy, podpora všetkých slovenských výrobcov potravín a živnostníkov cez rušenie byrokracie, zníženie odvodov či zvýšenie paušálnych výdavkov.
2. Nie
3. Vznik minipivovarov vítame, programovacie obdobie 2014-2020 a jednotlivé operačné programy sú už nastavené a podpora pivovarníctva je zahrnutá v programe Rozvoja vidieka.


Poznámka: Strany Smer-SD, Most-Híd, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina – Boris Kollár na naše otázky do uzávierky ankety neodpovedali.

Snímka: Flickr