Chuťovka: Profesionálne, slušne, ale nie lacno

Chutovka 01

Prakticky na konci sídliska, kúsok od obratiska električiek v Ružinove sa nachádza Chuťovka. Mňa hneď na úvod prekvapila veľkosť podniku, značná obsadenosť a rezervácia prakticky na každom stole. Fragmenty ponuky sú rôzne vypísané na viacerých osvetlených tabuliach na stenách a minimálne ponuka pív je úctyhodná čo sa rozsahu týka. Čo sa obsahu týka je to stávka na istotu: Bernard, Kaltenecker a Karpat. Špeciály z Bernarda a Kalteneckeru sú nacenené aj na stred mesta dosť vysoko (Atlantis IPA za 2,60, Weizen za 2,50 polliter), Karpat tradične za cenu Bažanta o kúsok vedľa (1,39), klasický Bernard pod 1,50.

Chutovka 03V papierovom jedálnom a nápojovom lístku o inom ako Bernard (šesť druhov!) a Faxe nepíšu, zjavne bolo pivné menu zmenené dodatočne. Jedálny lístok je bohatý a obsahuje tradičné aj netradičné jedlá (mini langoše, haruľa, tarte flambée). Prekvapia šaláty umiestnené hneď za chuťovkami k pivu a aj výber whisky. Plnohodnotných vegetariánskych jedál som napočítal asi sedem (tri rizotá, burger, langoše, gnochi, ratatouile, pirohy, trhance), čo je vysoko nad bežný priemer.

Interiér je zariadený vkusne, potešia hlavne vešiaky pri každom stole a stoly viacerých veľkostí. Výzdobu tvoria fotografie s pivnými motívmi no inak je štýl bez témy. Svetlo je dostatočne silné a človek si v pohode vidí do taniera. Kvôli nízkemu stropu je klimatizácia nepríjemná. Zvuková kulisa pochádza z televízorov kde beží olympiáda, hudba tu našťastie nehrá.

Na obsluhu sa čaká. Vzhľadom na obsadenosť a počet miest sa to dá ospravedlniť, ale nepoteší to. Objednávajú cez handheldy.

Saison 12 od Karpatu prišiel v pohári Karpat, žiaľ súdiac podľa bublín stúpajúcich od stien nie práve najčistejšom. Inak sa jedná o redší polotmavý ležiak s jemnou chmeľovou vôňou a slabou pachuťou korku. Najviac s mi na ňom páči príjemná no dôrazná horkosť.

Grilované krídelká a rebierka sú skutočne z grilu a nie friťáku. Mäso sa úplne rozpadáva, pôvodná marináda je super a priložené tri omáčky tiež fajn. Len tie porcie by mohli byť väčšie. V Komíne nevládzem dojesť s tu som vďačný ešte aj za baranie rohy. Trochu málo za takmer 9 eur.

Chutovka 05

Kaltenecker Atlantis IPA je kalná, trávová, trochu zatuchlá a trochu cítim autolyzované kvasnice. Začínam chápať, prečo vsadili na Bernarda. Aj tak ho tu pijú všetci okolo mňa.

Kaltenecker Weizen je prekvapivo číry a tmavší. Chutí cukríkovo, penu nemá žiadnu. Chýba mu telo a nechýba zvyšková sladkosť. Podpriemerný.

Nefiltrovaný Bernard špeciál 12-stka je konečne zaujímavé pivo. Krásna sladovo-chmeľová vôňa, plná chlebová chuť, jemná horkosť aj zvyšková sladkosť. Z tých štyroch, čo som tu dnes ochutnal je jediné piteľné, komplexné a celkovo výborné pivo bez vád.

Chutovka 04

Chuťovka je spolu s Bokovkou, ktorá to valcuje detským kútikom a kultovým Komínom, ktorý sa dá považovať za etalón snáď vo všetkých ohľadoch, jedným z miest, kam sa v Ružinove môžete ísť slušne (no nie lacno) najesť a kde si môžete dať v podstate dobré pivo. Viac reštaurácia než piváreň, obľúbená a obsadená. Obsluha príjemná, klimatizácia nepríjemná (vedia o tom a nič s tým nerobia) a pre deti vraj tiež niečo chystajú (uličky medzi stolmi znesú aj kočík a bolo ich tu viacero). Snáď prvý podnik, kde mi menu netrhali z rúk a mohol som si v ňom listovať celý čas. Atmosféra trochu chýba, nie je tu cítiť vášeň ani osobnosť majiteľa, len profesionalita agentúry. Celkovo však profesionálny OK podnik.

****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.