Chyby piva č.7: Kov, kovová pachuť

Kde ich môžete pozorovať:
Vo vôni, v chuti, pocit v ústach.

Ako môžeme vôňu pomenovať:
Môžeme ju prirovnať hliníkovej fólii, železu, hrdzavému železu, horkej pachuti, minciam, medi, atramentu či cínu.

Dôvody vzniku:
Chyba a prítomnosť v pive vznikajú pri procese výroby.

Ako vzniká chyba:
Stopové prvky medi, mangánu či železa sú dôležité pre kondíciu kvasiniek, nemali by sa však v pive vyskytovať vo veľkom množstve. Kovová pachuť je v pive spojená so zle použitou varňou. Zväčša vzniká pri varení v hliníkových či železných nádobách, ktoré sú zle ošetrené. Chyba môže byť zapríčinená aj použitím nesprávnej, kontaminovanej vody.

Ako sa vyhnúť tejto chybe:
V prvom rade by ste mali pracovať s dobre upravenou vodou, z ktorej ste odstránili nadbytok kovových iónov. Mali by ste sa vyhýbať materiálom, ktoré majú náchylnosť hrdzavieť. V tomto smere by ste nemali nechávať kovové časti náchylné k hrdzaveniu v styku s čistiacimi či dezinfekčnými prostriedkami. Varňa by mala byť z nehrdzavejúcej ocele. Aj pri ďalších súčastiach by ste mali preferovať skôr sklo či kvalitné potravinárske plastové nádoby.

Kedy je kov, resp. kovová pachuť v pive vítaná:
Vždy ide o chybu piva.

PREČÍTAJTE SI AJ ĎALŠIE DIELY SERIÁLU

——————————————————————————–

Chyby piva

Je seriál, ktorého ambíciou je predstaviť najčastejšie chyby piva. Postupne by sme chceli predstaviť ich základné charakteristiky aj príčiny ich vzniku. Vychádzame z viacerých zdrojov, primárnym je publikácia The Complete Beer Fault Guide od Thomasa Barnsa.

Snímka: Designed by Rawpixel.com