Pivo zdravšie ako voda? Legendy hovoria o tom, že zachraňovalo životy

Viete si predstaviť, že by ste počas rodinných raňajok naliali svojim neplnoletým deťom pivo? Dnes v podstate nepredstaviteľná vec bola v stredoveku pozorovaným javom. Tu však treba povedať viacero „ale“ a predstava, že sa v stredoveku pilo len pivo je skreslená. Náš pivný exkurz sa chce pozrieť na pivo ako nápoj, ktorý mal „konkurovať“ vode.

Stredovek pivo

V stredoveku bolo pivo bežnou súčasťou rodinnej gastronómie a bežne sa varievalo v domácnostiach. Stačilo, keď sa zvýšilo obilie (pšenica, jačmeň, menej ovos) a ženy z neho následne navarili pivo.

Aj ako potravina

Tu však treba povedať, že takéto „pivo“ bolo na míle vzdialene od dnešnej podoby tohto nápoja. V prvom rade bolo hustejšie, kalné a malo nižší obsah alkoholu. Historické záznamy hovoria o tom, že obsah alkoholu sa pohyboval bežne zhruba na úrovni 2,5 až troch percent.

Navyše, takéto pivo bolo ochucované rôznymi koreninami. Bežne sa používali majorán, šalvia, rozmarín, mäta, borievka či kôra z rôznych druhov stromov. Používanie chmeľu ešte nebolo vôbec rozšírené a vtedajšie pivo mohlo a často aj bývalo sladké.

Tu sa musíme pristaviť pri tom, ako bolo vnímané a akú úlohu v spoločnosti plnilo. Kým dnes je považované za nápoj, ktorým sa utužujú vzťahy a je často spojené s trávením voľného času, v stredoveku malo inú pozíciu.

Samotné pivo bolo vnímané nielen ako nápoj, ale aj ako potravina. Dobové záznamy hovoria o tom, že z domáceho piva sa pridaním chleba robili „polievky“ či kaše. Oproti iným nápojom bolo pivo cenný  zdrojom živín, vitamínov, minerálov, sacharidov a kalórií ako takých. Roľníkom dávalo energiu a silu. A záznamy hovoria o tom, že ho podávali aj deťom.

Bezpečnejšie, ale…

Pivo bolo navyše považované aj za nápoj, ktorý má liečebné účinky. Bolo odporúčané ako liek napríklad pri problémoch s hlasom, pri kašli či na bolesť v hrudníku.

A tu sa dostávame k obľúbenej teórii, ktorá hovorí o tom, že v stredoveku sa pivo podávalo celej rodine aj preto, že bolo bezpečnejšie ako voda. Čo je na tejto teórii pravda? V prvom rade treba povedať, že voda vždy bola a aj bude základom pitného režimu. Platilo to aj o stredoveku.

Teórie o tom, že v tomto období bola voda natoľko znečistená, že sa nedala piť sú prehnané. Historické záznamy hovoria o tom, že „zdravej“ vody bolo dostatok. Navyše, na rozdiel od piva bola dostupná a zadarmo.

Fakt je ten, že v stredoveku existovali aj obdobia chorôb. Práve počas nich niektoré autority radili piť pivo namiesto vody. Medzi nimi musíme spomenúť Svätého Arnolda. Tento biskup, ktorý sa neskôr stal patrónom chmeliarov, radil roľníkov, aby pili pivo keďže má „dar zdravia“. Známy je aj jeho citát: „Z ľudského potu a Božej lásky prišlo pivo na svet.“

Dochovala sa legenda, ktorá hovorila o tom, že ľudia z jeho opátstva dokázali prežiť obdobie moru len vďaka tomu, že namiesto vody pili pivo. Fakt bol ten, že pri výrobe piva sa voda varí, čím a zbavuje patogénov či choroboplodných zárodkov. Pivo tak bolo v niektorých prípadoch skutočne „zdravšie“ ako voda.

Posun ďalej

Keď sme pri biskupovi, cirkev mala veľký vplyv na pivovarníctvo a vnímanie piva. Málo sa o tom píše, ale ešte na začiatku deviateho storočia stálo pivo na križovatke. Časť kresťanských predstaviteľov ho považovala za pohanský nápoj. Našťastie, úvahy o jeho zákaze neprešli a pivo sa stalo bežnou súčasťou života.

Brewer

Paradoxne, práve cirkev pomohla k rozvoju pivovarníctva. Vďaka stredovekým kláštorom sa výraznou mierou posunula kvalita piva a mnísi určili smerovanie celého sektora. Dalo by sa povedať, že vďaka mníchom pivo neustále posúvalo v kvalite vyššie a vyššie.

Isté teórie hovorili o tom, že mnísi mali viac času a tak sa mohli vo varení piva zdokonaľovať a viac experimentovať. Nakoniec, v období stredoveku boli mnísi jedným z najväčších konzumentov piva. Spotreba na jedného mnícha sa počas jedného dňa pohybovala na úrovni päť až desať litrov.

Aj vďaka mníchom sa výroba piva posunula vpred. V ďalších desaťročiach a storočiach sa inovovalo a vylepšovalo. Jedno však zostáva – aj dnes sa pivo vyrába zo štyroch hlavných ingrediencií – vody, sladu, chmeľu a kvasiniek.

Aj keď môžu byt debaty o tom či bolo pivo v stredoveku zdravšie ako voda všelijaké, fakt je ten, že voda má v pive najväčšie zastúpenie. Bez vody by pivo nevznikol.

Voda je dôležitá

Pivovary  vode pripisujú dôležitú pozornosť a starosť aj dnes. A to nielen z hľadiska výrobnej suroviny. Čoraz viac sa kladie dôraz aj na udržateľnosť a ekologické hľadisko. Voda je totiž vzácna komodita. „Voda tvorí viac ako 95 percent obsahu piva. Aj preto je pre nás mimoriadne dôležitá jej kvalita, ale i samotná spotreba,“ vysvetľuje Peter Nagy, vedúci technického úseku spoločnosti Heineken Slovensko.Peter Nagy

Ten hovorí, že pivovar sa snaží znižovať spotrebu vody. „V hurbanovskom pivovare sa sústreďujeme na znižovanie objemu vody, ktorú spotrebujeme na výrobu piva. V minulom roku predstavovala spotreba vody hodnotu 3,20 hektolitra vody na jeden hektoliter vyrobeného piva. Naším cieľom je znížiť túto hodnotu do roku 2030 na 2,9 hektolitra vody na jeden hektoliter vyrobeného piva,“ naznačuje s tým, že základom pre dosiahnutie cieľa je zavádzanie nových technológií.


Pivná akadémiaUznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.