Už neplatí, že Žilina nemá vlastný pivovar. Práve mesto na severe Slovenska bolo jediným krajským, ktoré sa nemohlo chváliť vlastným producentom zlatistého moku. Po mesiacoch príprav finišujú s dokončením pivovaru na najväčšom žilinskom sídlisku Vlčince. „Názov pivovaru ešte nie je určený, zatiaľ mu hovoríme Vŕšky 2,“ prezrádza portálu oPive.sk sládok pivovaru Viliam Hujík ml. Práve on zastáva rovnakú pozíciu aj v terchovskom pivovare.
Tradícia výroby piva v Žiline je bohatá. V meste pôsobil pivovar ešte v 17. storočí. Posledné zmienky o ňom sú z polovice 19. storočia. Napriek tomu, že na Slovensku prebieha akási pivná revolúcia, krajskému mestu sa až doteraz vyhýbala. Zmení to až nový pivovar situovaný na Bulharskej ceste. „Pivovar sme pristavili k pubu Kazačok. Zariadenie pivovaru môžete vidieť z ulice či terasy,“ hovorí sládok.
V Žiline chcú staviť na ponuku, ktorá je známa aj v iných podnikoch s remeselným pivom. „Okrem ležiakov, ktoré už máme dobre odskúšané, chceme ponúknuť aj pivné špeciály. Počas celého roka chceme mať v ponuke tri až štyri druhy piva či spodného, alebo vrchného kvasenia,“ konštatuje Viliam Hujík ml.
Ročná kapacita žilinského reštauračného pivovaru je nastavená na 1200 hektolitrov. „Momentálne máme k dispozícii 2×25 a 2×12 hektolitrové CK tanky. V pivnici však máme dosť miesta na to, aby sme túto kapacitu v prípade potreby vedeli aj navýšiť,“ prezrádza podrobnosti sládok pivovaru.
Hujíkovci sú pritom známa pivovarská rodina. Otec so synom pôsobia v Prvom horskom pivovare Vŕšky. Mladší z nich pomáhal rozbiehať viaceré pivovary po celom Slovensku. Kedy otvoria pivovar je nateraz otázne, technológia je však zapojená a pripravená na používanie.
Ak všetko pôjde podľa plánov, v Žiline nezostane len pri tomto pivovare. Svoj zámer postaviť producenta zlatistého moku oznámil aj majiteľ Penziónu Marína a na dlhú cestu za pivovarom sa vydal aj domovarič Jaroslav Harvánek. Projekt kočovného pivovaru predstavia tento rok aj majitelia žilinskej Beervany.
Snímka: Pub Kazačok