Developer: Chceme sa naučiť variť pivo. Možno to využijeme

Proxenta, Devínska Nová Ves, pivovar, plány, pivo, expanzia, Kuba

Na pivovarnícky trh sa tlačí nový hráč. Variť zlatistý mok by chcel Proxenta, ktorý pripravuje malý reštauračný pivovar v rámci svojho projektu v Devínskej Novej Vsi. Nemá však zostať len pri ňom.

Aj inde

O tom, že v tejto mestskej časti sa chystá výstavba pivovaru sme písali už v marci tohto roka.  Na pozemkoch vedľa reťazca Lidl majú vyrásť štyri bytové domy, ktoré majú na trh priniesť 227 bytov a apartmánov. V rámci jedného z nich má vzniknúť práve remeselný pivovar.

„V atraktívnej lokalite s krásnou prírodou, veľmi dobrými možnosťami rekreácie a výbornou infraštruktúrou vyrastú byty a obchodné priestory. V rámci tohto projektu Proxenta zrealizuje aj pilotný projekt vlastnej reštaurácie s remeselným pivovarom,“ píše na svojej stránke developer.

Podrobnosti neboli známe. Čo-to naznačil majiteľ skupiny Proxenta Pavol Kožík v rozhovore pre týždenník TREND. „Pôjde o malý reštauračný pivovar výlučne pre podnik. Chceme sa naučiť variť pivo,“ uviedol Pavol Kožík.

Podľa jeho slov sa skupina pozerá po možnostiach pivovarníctva. „Uvidíme, možno budeme v budúcnosti robiť niečo s pivom. Pôsobíme aj v Karibiku, kde sa stretávame s rôznymi požiadavkami. Problémom je tam samotná výroba. Typickým príkladom je napríklad pivo,“ vysvetlil týždenníku.

Na Kube, alebo aj inde

Na otázku, či môže developer variť pivo aj na Kube, odpovedal nepriamo. „Napríklad, alebo niekde inde, lebo na Kube je socialistické zriadenie. Pivo nám nielen chutí, ale vidíme v ňom aj ekonomický potenciál,“ naznačil Pavol Kožík.

Skupina si pritom založila aj firmu s názvom Heart Craft Brewery. Vznikla vo februári minulého roka a v jej predmete podnikania nájdete na prvom mieste výrobu piva a sladu. Samotný projekt pivovaru v Devínskej Novej Vsi zatiaľ získava potrebné povolenia. Jeho realizácia je tak nateraz otázna. Skôr ako o tri roky to však pravdepodobne nebude.

Spojenie piva a developerských skupín nie je nové. Aj v Bratislave nájdete jeden z príkladov. Za Patrónskym a Dunajským pivovarom stojí skupina Greefin Group. Podnikateľské aktivity v developerstve majú pritom aj ďalší majitelia pivovarov.

Prečítajte si aj

Pivovar Kout má problémy. Dediči bojujú o jeho budúcnosť

Snímka: Proxenta