Diabol, ktorému chýba hriešnosť  (Green Devil IPA)

Oakham Ales - Green Devil IPA

Prvý nástrel: Angličania sa môžu chváliť pestrou pivnou ponukou. A čo je obzvlášť pekné, tamojšie pivovary si udržiavajú zaujímavý charakter. Britské pivá sú zväčša pekne uhladené, piteľné a lahodné. Niekedy je to plus, inokedy nie. Uvidíme ako dnes zapasuje pivo s názvom Green Devil IPA. Na svedomí ho má pivovar Oakham Ales, ktorý sídli v meste Peterborough. Pivovar je spájaný hlavne s podnikom The Brewery Tap, ktorý sa zaraďuje medzi najväčšie  v Európe.

Názov piva: Green Devil IPA

Pivovar: Oakham Ales

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Veľká Británia / Anglicko

Stupňovitosť: 14,5 %

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšenica, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo sme dostali darom.

Farba: Oranžovo-žltá. Pivo je číre ako sklo.

Vôňa: Výrazne ovocná. Cítim hlavne grep, citrón, ale aj čudnú pachuť.

Pena: Jemná. Rýchlo vystúpala, rýchlo padla.

Chuť: Úvod začína jemne, v strede sa však tóny pekne rozvíjajú. Nájdete v ňom kombináciu karamelu, citrusového ovocia (grep, pomaranč, citróny…) i kvetiniek. Pekné doznievanie ovocia sa na konci miesi s horkosťou. Rezkosť je trocha vyššia.

7/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Nevtieravé, čisté a pekne vyskladané. Po celkom „obyčajnom“ úvode prichádza k slovu stred. V ňom nájdete karamel, ovocie i kvetinkové tóny. Tie sa v druhej polovici piva pekne miešajú s výraznou horkosťou. Pivo je prudko piteľné a nemôžete mu nič vytknúť. Tóny do seba zapadajú, sú lahodne vyskladané a ladia. Napriek tomu my tam chýba drzosť. Niečo diabolské. Rozhodujem sa medzi sedem a osem. Je to výborné pivo, ale chýbajúce „gule“ rozhodli. Sedmička. Ospravedlňujem sa, ale tak mi to dnes sadlo. Inak je to prvotriedne pivo.