Domovariči ukázali výsledky peknej pivovarníckej tradície

Domovariči - Vianočná výmena pív

Aj počas lockdownu a koronakrízy si domovariči z Bratislavy a okolia spríjemnili prelom rokov organizovanou aktivitou – prebehol už 4. ročník Vianočnej výmeny pív.

25 pív vo výmene

Akcia spadajúca pod hlavičku OZ BrewHub si zachovala svoj formát z minulého roku a celkovo sa v nej predstavilo 25 pív. „Keďže na tzv. ‚pivných adventných kalendároch‘ sa podieľa o jedno pivo menej, možno sme široko-ďaleko najväčšia podobná akcia,“ s úsmevom uvádza organizátor Stano Rejchrt a dodáva, že ho hlavne teší možnosť sprostredkovať masovú formu ochutnávky v rámci komunity.

Aj tento rok sa každý zúčastnený mohol tešiť z mixu štýlov, experimentov a prevedení. Skúsení domovariči potvrdili overenú kvalitu, nováčikovia nesklamali a niektorí vytiahli tromfy z celoročnej produkcie. Takým bol aj Johny Žbirka, ktorý po odstúpení jedného prihláseného musel dodať svoje druhé pivo a obe sa umiestnili v prvej polovici výsledkovej listiny.

„Keďže som počas roka menil niekoľko technologických postupov, pre istotu som si na výmenu pripravil štyri rôzne vzorky. S výberom mi pomohol Stano a obaja sme sa zhodli na IPL. V posledný deň odovzdávania mi písal, že mu chýba ešte jedna vzorka. Pôvodne som nad NEIPOu neuvažoval, keďže varenie sprevádzal celý rad problémov a nebol som si istý kvalitou. Ale nakoniec získala viac hlasov ako IPL,“ komentuje situáciu z konca novembra sládok mini-pivovaru Žbirovar, pre ktorého je podľa jeho slov Vianočná výmena hlavne príležitosť ochutnať pivá, ktoré počas roka bežne nenájde a taktiež ako dostať hromadnú recenziu na svoje pivo.

Hodnotili sa aj etikety

Tradične uvádzame pivá, ktoré dostali v hodnotení 5 a viac hlasov a ktorých sériu recenzií náš portál oPive.sk prinesie v najbližších týždňoch.

# Sládok Názov piva
1. Radovan Václavík Beautiful Darkness
2. Ondrej Barčík Fruit Pie
3. Zoltán Pulai Conjunction
4. Ján Žbirka New England IPA
5. Stanislav Rejchrt Tučniakove narodeniny

Rado Václavík, známy značkou Voodoo Craft Brewery, za svoje pivo Beautiful Darkness získal 13 z 24 možných hlasov (každý určuje top 3 pivá), a zaslúžene vyhral. Presnú polovicu sympatií zúčastnených si získal Fruit Pie od Ondreja Barčíka.

„Pri varení v domácich podmienkach je možnosť viac experimentovať a spraviť pivo, ktoré je pre pivovar možno trochu komplikovanejšie. Tu som sa nechal inšpirovať pivom, ktoré som pil asi dva roky dozadu na Salóne Piva. Už si nepamätám od koho to bolo, ale bolo skvelé. Javorový sirup, pekanové orechy a vanilka. Toto je výsledok,“ popísal príbeh svojho piva víťaz, ktorý navyše zaujal aj etiketou. Ostante posúďte sami, najlepších 5 etikiet z „výmeny“ uvádzame v galérii.

Pozrite si najzaujímavejšie etikety z výmeny

Domovariči - Vianočná výmena pív Domovariči - Vianočná výmena pív Saison Laisve Domovariči - Vianočná výmena pív - Conjuction

Prečítajte si aj

Bratislavský hrncovar 2021: Známe sú súťažné kategórie