Dunajský pivovar: Všetko výborné. Až na to pivo

Je sobota 14. februára a všetci bláznia z Valentína. My si zachovávame chladnú hlavu a smerujeme na rande. Nie obyčajné. Ideme si obzrieť Dunajský pivovar. Ten je určitým unikátom Bratislavy. Je to asi jediný pivovar v Európe, ktorý sídli na rieke. Majitelia sa totiž rozhodli postaviť pivovar na lodi. Celkom dobrý nápad, uvidíme či aj pivo.

Dunajský pivovar II

Vonku je pekný deň. Hodinky ukazujú niečo pred pol štvrtou poobede a my čakáme, že v pivovare nebude „nátresk“. Mýlime sa. Už z diaľky vidíme, že v pivovare majú plné. Na loď sa dostávame po rampe. Reštauračná časť je sústredená naľavo. Podľa schodov ste si pivo či jedlo mohli vybrať dokonca na troch poschodiach. Aj keď tú spodnú časť sme neboli navštíviť. Naša voľba smerovala na najvyššie poschodie. To bolo úplne preplnené, ale miesto sme našli.

Sadáme a čakáme. Pozeráme na tabuľu. Na nej je vypísané len jedlo. Pivo na nej hľadáme len ťažko. Otvárame ponuku a v nej vidíme, že ponúkajú len dva druhy piva – tmavý a svetlý ležiak. No, žiadna výhra to nie je. Ale vyskúšame. Pozeráme na hodinky a stále nič. Ubehlo už asi šesť minút a nikto si nás nevšíma. Väčšina stolov je obsadená. Dominujú rodiny a páriky. Prevažná časť z nich sa tu prišla najesť. Pivo je asi len akýsi doplnok. Čašník si nás konečne všíma. Po 11 minútach. Na to, že sme boli smädní, večnosť.

DSC_0537

Naša tradičná otázka, čo by nám odporúčali, tu nemá zmysel. Skúšame či nemajú náhodou nejaké podpultové pivo. Márne. Objednávame oba druhy piva. Ako prvý prichádza na rad Patrón svetlý 11,5-stupňový. Vôňa je celkom osviežujúca. Cítim hlavne ovocie. Možno jahodu, možno pomaranč. Farba je zlatistá, jemne mútna. Keď som sa napil, zostal som sklamaný. Sladová chuť nebola nikde. Jednoducho prvé tóny boli prázdne ako peňaženka pred výplatou. Stred bol síce o niečo lepší, ale nebola to žiadna výhra. Mohli ste v ňom zachytiť jemné náznaky ovocia. Záver bol horkastý. Tam som nemal výhrady. Celkové dojmy z tohto kúsku však boli ťažko priemerné. Pivo malo vysokú rezkosť a celková chuť bola plytká.

DSC_0543

Čakáme či to Patrón tmavý 13-stupňový zachráni. Ale nedočkali sme sa. Vôňa bola kávová, ale len jemne. Farba je čierna s jemným nádychom do červena. Mňa pri tomto kúsku prekvapí pomerne výrazná rezkosť. Ako nejaká malinovka. Úvodné sladové tóny sú chudobné.  V strede môžete nájsť kávu aj jemné náznaky čokolády. Zdôrazňujem však slovíčko „jemné“. Záver je horký.  Celkovo však pivo pôsobí neupratane. Nie je to žiadna tragédia, ale čakali sme určite viac.

DSC_0531

Ak by sme sa rozhodovali podľa piva, asi tu už neprídeme. Respektíve, počkáme pár mesiacov a dáme pivovaru šancu, aby sa polepšil. Ak sa však na podnik pozrieme ako na reštauráciu, dojmy sú pozitívne. Výborný výhľad, vkusne zariadené prostredie a príjemné jedlo. Nebolo čudné, že to žilo. Ak ste pivár a vyhľadávate pestrú ponuku piva, tento podnik nie je pre vás. Je to lepšia reštaurácia, ktorá sa hrdí nálepkou „pivovar“.

3

Zhrnutie

Plusy
– Prostredie. Podnik je nový a vkusne zariadený.
– Výhľad. Sedeli sme na hornom poschodí a výhľad bol vynikajúci. Dokázali by sme tam stráviť aj hodiny.

Mínusy
– Pivo. Len dva druhy. Aj tie majú od dokonalosti dosť ďaleko.
– Obsluha. Mali toho dosť, ale čakať niečo vyše 10 minút na to, kým si nás niekto všimne je veľa.