St. Peter’s Brewery: Zážitok z Anglicka, ktorý chcete zopakovať

St. Peter’s Brewery je moderný anglický pivovar postavený v roku 1996. Varí široké spektrum pív, mnohé z nich BIO, niektoré bezlepkové. Používa ploské zelené fľaše, ktoré sú kópiou fliaš vyrábaných okolo roku 1770 vo Philadelphii, USA. Sú originálne a pekné, o vhodnosti zeleného skla sa však dá polemizovať. Podľa pív, ktoré som ochutnal, sa znovu nachádzame na konzervatívnom kraji pivného spektra, pivá sú vyvážené, piteľné a príjemné. Dôraz je kladený na lokálne slady a lokálne chmele, prevládajú teda kvetinové a trávové tóny.

St. Peter's Brewery Logo

The Saint’s Whisky Beer, 4,8% ABV
Pivo vyrábané s prídavkom rašelinou sušeného a nadymovaného sladu určeného predovšetkým pre škótske whisky. Farba je svetlá zlatá, pena priemerná a rýchlo padala. Vôňu má skoro ako ležiak, sladovú a trávovo chmeľovú. Chuť je príjemne obohatená nadymovaným sladom, sladová a plná.

India Pale Ale, 5,5% ABV
Svet IPA je snáď rovnako rozmanitý ako pivný svet všeobecne. Pod týmto označením sa predávajú pivá silné, sladké, suché, sladové, horké, navoňané a všeliaké iné. IPA od St. Peter’s je podľa mňa dosť netypická, ale veľmi dobrá. Má svetlú zlatú farbu, jemnú nepadavú penu a nádhernú vôňu. Cítim seno, obilie, chlebovú kôrku, ráno po daždi, morský vánok. Je málinko silnejšia, málinko horkejšia, chlebnatá, sladová a ku koncu nevtieravo no dôrazne horká. Pripadá mi až zvláštne, že nemá storočnú históriu, pretože je konzervatívna a tradičná. Keď som sa jej napil, pred očami sa mi začal odvíjať čiernobiely film o čajkách na móle v prístave, dyme z uholných kachiel, ráne po daždi. Kľud, pohoda, žiadnen stres. Občas sa mi stáva, že miesto chutí a vôní sa mi pri ochutnávke piva začnú pred očami odvíjať obrazy a v mysli dojmy. Toto je presne také pivo. Nie je mladé, energické a svieže. Je unavené, ospalé a intenzívne pondelkové. Chuť zimného pondelkového rána.

St. Peter's Brewery

Old-style Porter, 5,1% ABV
Nemyslite si, že portery sú len silné tmavé pivá. Mnohé anglické portery nie sú silnejšie, než 13˚P a napriek tomu majú plnú komplexnú chuť a krásnu vôňu. Tento má jemnú padavú penu, marhuľovú a slivkovú vôňu, v chuti kávu a pražený slad a pomerne výraznú dlhotrvajúca horkosť. Vyrovnané a plné telo. Od dokonalosti ho delí len málo, tej horkosti je na mňa priveľa.

Cream Stout, 6,5% ABV
Jednoducho pecka. Pena je sivo-béžová, voňa plná ovocia a kakaa. V chuti sú slivky a marhule, možno dokonca čerešne. Je svieže, horkosťou len letmo pobozkané. Ku koncu je kávové a mierne pražené. Pár hltov som dokonca dal do gulášu.

Z impozantného portfólia produktov som mal možnosť ochutnať len malú časť, no to, čo som skúsil, ma silne navnadilo pri prvej príležitosti skúsiť aj ostatné. Veľmi príjemný zážitok.

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.