Ponuka je bohatšia. V Galante otvorili pivovar Galgan

Remeselný pivovar Galgan, Galgan, nový pivovar, Galanta, otvorenie pivovaru

Slovenský pivný trh je bohatší o ďalší nový pivovar. Remeselný pivovar Galgan získal všetky povolenia a od 30. októbra tohto roka sa zaradil medzi oficiálne otvorených producentov zlatistého moku. 

Dlhá cesta za pivovarom

O pivovare Galgan sme prvýkrát písali ešte v apríli minulého roka, keď sme priniesli príbeh troch kamarátov. Pedro (Peter Petruf), Šlapo (Ľubomír Bartuš) a Ľudvo (Ľudovít Sluka) túžili po vlastnom pivovare. Pôvodne chceli otvoriť malý pivovar ešte v roku 2016, ich nápad však nedopadol úspešne. 

„Keďže sme všetci dlhoroční priatelia, prišlo nám vcelku logické prepojiť tieto naše parciálne záujmy do jedného homogénneho celku a začali sme sa cielenejšie obzerať po vhodných priestoroch. Asi najvhodnejší a zároveň cenovo ešte prijateľný priestor sa podarilo nájsť Šlapovi v Galante a to rozhodlo o tom, že budeme variť pivo v Galante,“ uviedli pre oPive.sk.

V júli minulého roka pritom úradom predložili zámer, ktorý podrobne odhaľoval plány. V Galante si naplánovali reštauračný pivovar, ktorého ročného kapacita sa bude pohybovať na úrovni 1 000 hektolitrov. 

Oficiálne na scéne

Pivovarníci sa pred pár hodinami pochválili, že všetky papiere majú hotové. „Radi by sme sa s vami podelili o jednu skvelú správu. Minulý týždeň sa nášmu pivovaru podarilo získať posledné prevádzkové povolenie. 30. október 2019 sa tak už navždy zapíše do histórie pivovarníctva v meste Galanta a jeho okolí,“ napísali na sociálnu sieť.

Pohľad do pivovaru Galgan.

A čo bolo na otvorení pivovaru najťažšie? Podľa Ľudovíta Sluku ani nie úradné povolenia, ale získanie dostatočného množstva finančných zdrojov. „Keďže sme nová firma, banky nás odmietli a nepodarilo sa nám vybaviť ani eurofondy,“ hovorí. 

Nakoniec pivovar financovali z vlastných zdrojov. Pivovarník však pochvaľuje ochotu mesta aj ďalších úradov, ktoré im vyšli v ústrety. Aktuálne už v Galante varia naplno. K pivám štýlu APA, IPA a ležiak, ktoré predstavili na jesennom Salóne piva, by mal pribudnúť aj ejl. „Podrobnosti ešte nebudeme prezrádzať, keďže etikety ešte nie sú hotové,“ naznačuje Ľudovít Sluka.

Aj do fliaš

Ambíciou pivovaru Galgan je mať v ponuke šesticu svojich pív. Napríklad na zimné obdobie by chceli navariť pivo štýlu Porter či Stout. Pivo chcú plniť do sudov a fľaškovať. „Chceli by sme mať fľaše o objemoch 0,3, 0,5 a 0,7 litra. Uvidíme či bude dopyt aj po plastových fľašiach, ale touto cestu by sme neradi šli vo veľkom,“ vysvetľuje.

Aktuálne sa v Galante zameriavajú na to, aby dokončili aj reštauračnú časť pivovaru. Tá by mala mať kapacitu 110 miest, keď sa počíta aj s celoročne využiteľnou terasou. „Už sa Galanťania pýtajú na to, kedy otvoríme, tak im chceme vyjsť v ústrety,“ hovorí pivovarník, ale dátum otvorenia ešte nevedel prezradiť.

Aktuálne pivo z pivovaru Galgan nájdete v niektorých bratislavských podnikoch. „Zatiaľ fungujeme cez objednávky na facebooku, ale v príprave je aj otvorenie nášho e-shopu,“ uzatvára rozprávanie Ľudovít Sluka z pivovaru Galgan.

Prečítajte si aj

Pivovar Galgan: Variť pivo vo vlastnom chceme už tento rok

Snímky: Remeselný pivovar Galgan