Generál, ktorého preslávila bitka pri Trnave (Karpat Heister)

Karpat Heister

Prvý nástrel: Pivovar Karpat z Hrnčiaroviec nad Parnou je na slovenskej pivnej scéne stále nováčikom. Variť pivo začal len vlani, ihneď sa však zaradil medzi pivovary, ktoré majú širokú ponuku. My si dnes otestujeme polotmavý ležiak viedenského typu, ktorý nesie názov Heister.  Ak sa pýtate prečo práve Heiste, odpoveď nájdete v histórii. Ide o generála Sigberta Heistera, ktorý viedol rakúske oddiely v tzv. Vianočnej bitke pri Trnave. Wikipédia o ňom píše toto: „26. decembra 1704 sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo nad kurucmi v bitke pri Trnave. Jeho straty však o tretinu prevyšovali straty jeho nepriateľa. Po bitke prikázal všetkých ranených a chorých povstalcov, ktorých našli jeho vojská v meste, nemilosrdne popraviť. “ Tak uvidíme či si toto meno pivo zaslúži.

Názov piva: Karpat Heister

Pivovar: Pivovar Karpat, Hrnčiarovce nad Parnou

Druh piva: Polotmavý ležiak viedenského typu

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13 %

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo sme kupovali priamo od pivovaru. Vyšlo na asi 1,50 eura.

Farba: Červeno-hnedá. Pivo je jemne mútne, keďže je nefiltrované a nepasterizoavené.

Vôňa: Cítim hlavne karamel, med, ale aj cukríky a kvetinkový závan.

Pena: Zložená z jemných bubliniek, rýchlo padala.

Chuť: Úvod je nevýrazný a o nič lepšie na tom nie je ani stred. V ňom jemne zachytíte karamel, orieškové tóny a v závetrí kvetinky. Dojem jemne vylepšuje záver. Ten je na pomery tohto štýlu výrazne horkejší.

6/10

Zhrnutie

Čo ja viem? K dokonalosti má toto pivo ešte ďaleko. Najmä prvá polovica tohto ležiaku je plytšia a nevyužíva svoj potenciál. Netýka sa to len nevýrazného úvodu, ale aj stredu, v ktorom nájdete najmä karamel a oriešky. Tam to jemne zablyskne a už ste v závere. Ten je horkejší a dobieha ešte pár sekúnd po dopití. Najsilnejšia je piteľnosť, ktorej nemám čo vytknúť. Inak pivo pôsobí rozhádzane a nezaoblene. Možno časom vychytajú nedokonalosti. Dávam slabšiu šestku. Za vyskúšanie však stojí.