Hellstork: Vypúšťame súťaže, obmedzujeme festivaly

Bolo to opäť zaujímavé. Máme za sebou pivovarnícky rok 2017 a môžeme bilancovať. Pre niekoho bol prelomový, pre iného stabilizačný. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť tradičnú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedajú Peter Holčík a Daniel Obcovič z Remeselného pivovaru Hellstork.

Aký bol pre vás rok 2017? Čim bol iný ako predchádzajúce?
Rok 2017 bol pre nás myslím, že ešte energickejší a turbolentnejší ako predchádzajúci rok. Síce sa nám nepodarilo, čo sme si predsavzali, ale venovali sme energiu do ďalších vecí, ktoré sa ukázali ako správny krok. Začiatkom roka sa nám podarilo presťahovať podnik v Senici a otvoriť náš Hellstork Bar a následne na to uzavrieť prevádzku na Myjave. Myjava si na náš ďalší podnik ešte minimálne rok počká. Keď už sme pri tej Myjave, to čo sa nám stále nepodarilo je spustenie pivovaru. Tie isté „bláboly“ o prehnanej byrokracií ohľadom tak malých projektov, to už azda folklór slovenského pivovarníctva. Bijeme sa s tým, čo to ide… dúfame, že čoskoro vydajú úrady súhlasné stanovisko. Inak? Rok 2017 sa uberal fajn smerom. Dali sme si Pivné fórum v Sessleri, kde sme si podebatovali o rôznych veciach verejne.( pozn. vtipné je to, že keď si to video teraz pozriem na jútube, na kopec vecí sa už pozerám úplne inak:D ) Taktiež sme boli opäť súčasťou odovzdávania výročných cien Slovenskej pivovarníckej akadémie, kde sme dostali dve ocenenia (Lietajúci pivovar roka a Inovátor roka ).

Aj na degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka, kde sme netradične obsadili 3.miesto s naším ľahkým spodne kvaseným pivom v celkom silnej konkurencií ležiakov. Potom sme behali celú sezónu po všetkých možných festivaloch po celom Slovensku a varili, fľaškovali, expedovali jak zbesnený. V lete sme si ozaj siahli na dno fyzických aj psychických síl a náš mesačný limit na výstav sme prekročili o viac ako 60 percent. Už ale nikdy viac. Veľa sme na tom pochopili, opäť sme sa veľa naučili a získali naspäť pokoru a úctu nielen k remeslu. Na jeseň nás stretlo milé prekvapenie na Salóne Piva, kde sme spomedzi všetkých zúčastnených pivovarov a značiek získali 1.miesto za najobľúbenejší pivovar! Po tom všetkom, čo nás dovtedy za ten rok stretlo to bolo super. Za tvrdú prácu pekný úspech. Nová krv v žilách. Na tejto akcií sme rovnako spustili projekt „divokých“ pív Wildstork, ktorý zožal úspech, čo sme nesmierne radi, lebo nielen týmto smerom sa chceme uberať.

Na jeseň a v zime sme spustili priamočiare projekty prototypových várok a taktiež malých várok toho „po čem nám srdco pyščí“, alebo „nápady ze šuplíka“ s názvom LTD Small Batch. Otvorilo nám to brány k ďalšej kreativite bez zbytočných okolkov okolo. Potom prišli sviatky, my sme oslávili u nás v podniku vo vymakanej atmosfére 5. výročie nášho pivovaru a tým sme ukončili rok a s prázdnym skladom išli odpočívať k svojím rodinám.

Čo považujete za pivovarskú udalosť tohto roka?
Všetko asi, čo sa nám podarilo a robilo nám radosť. Ďalšou udalosťou roka pre nás pivovar bol opäť Salón Piva a dôvera ľudí v našu prácu. Samozrejme účasť na zahraničných pivných festivaloch ako ďalšia dôležitejšia vec. Zrovna na tých necítiš okolo svojej značky ten „prehnaný hajp“, ale úprimnú kritiku a názor. Možnosť sa popasovať s úspešnejšími pivami z celej Európy, bez tlapkania po pleciach. Toto je ono! Odporúčame všetkým si toto dať.

Na čom by mal pivovarský sektor popracovať, aby sa posúval ďalej?
Skrátene. Na vzájomných vzťahoch, rešpekte a nezištnej pomoci jeden k druhému medzi jednotlivými ľuďmi z celej brandže. A v neposlednom rade na kvalite a význame svojich produktov. Totálne súhlasíme s Peťom Hudákom a jeho výrokom „Na pive. Na kvalite. Na vzdelávaní. Na tom, aby tá divoká kreativita stála na pevných základoch a nespoliehala sa na náhody“. My len dodáme: Na sebareflexií.

Aký bude pre vás rok 2018? Čo je pre vás najväčšia výzva?
V roku 2018 vypúšťame paru! Vypúšťame súťaže, obmedzujeme festivaly a „nadbytočné“ aktivity… venujeme sa dokončeniu pivovaru na Myjave a následne stabilizovaniu ekonomiky, celej výroby a produktov. Toto je jediný cieľ tohto roka a pevne dúfame, že sa nám to podarí. Totižto… nemáme za sebou žiadnych silných investorov, ani fondy, ani známosti… ani úplatky na úradoch. Jebať na to! Chceme to dať aj bez týchto všetkých sračiek.