Ruthen Brewery: Navštívil pivovar v USA a bolo rozhodnuté

Ruthen Brewery, domovarič, USA, pivný príbeh

Kedysi sa pivo na území Slovenska varievalo v každom regióne. Bolo to niečo tak bežné, ako varenie jedla na obed. Tie časy sú už dávno zabudnuté, pivná tradícia sa však postupne vracia do regiónov. Nestarajú sa o tom len remeselné pivovary, ale aj domovariči. Napríklad domáci pivovar Ruthen Brewery má svoje korene v Medzilaborciach.

Rozhodla Amerika

Za touto značkou nájdete Dávida Špana, ktorý pracuje v IT sektore. „Varenie beriem ako odreagovanie sa od všetkého, keď varím, tak si oddýchnem po psychickej stránke. Zbožňujem, keď nasypem slad do vody a vôňa sladu sa mení podľa teploty. A najradšej by som si z chmeľu Amarillo vyrobil voňavku,“ začína rozprávanie Dávid.

Ten sa k remeselnému pivu dostal v Košiciach. Prvý pollitrák vypil v košickom pivovare Golem. Cesta k vareniu zlatistého moku však bola vtedy ešte dlhá. „S myšlienkou variť si svoje pivo som sa pohrával dlhú dobu, pretože s klesajúcou kvalitou pív vyrábaných na Slovensku ma zaujímali iné alternatívy,“ približuje Dávid.

Dávid vtedy čakal na správny impulz. Ten neprišiel na Slovensku, ale v zahraničí. „Sledoval som epizódy Brewmasters o varení piva v pivovare Dogfish Head a zlom nastal, keď som navštívil osobne tento pivovar počas programu Work&Travel USA v roku 2014. Tam som si povedal, že idem do toho,“ prezrádza Dávid.

Pomohli Košičania

Prvá várka pritom nedopadla veľkým úspechom. „Poriadne namotivovaný som sa hneď rozhodol uvariť česky ležiak. Dal sa porovnať so šťavou z kyslej kapusty,“ smeje sa domovarič. Postupne však začal robiť pokroky, pri ktorých mu pomohli aj profesionáli.

„Hlavná vďaka musí isť pivovarom Golem a Hostinec. Tam som dostal možnosť zúčastňovať sa pri výrobe piva a zbierať skúsenosti. Takisto aj Marošovi „Padre“ Hajdukovi za jeho cenné rady. A samozrejme rodičom, ktorí zo začiatku mali veľkú trpezlivosť, keď som im okupoval sporák,“ vymenúva Dávid.

Pri otázke, ktoré pivné štýly varieva najradšej, odpovedá priamo. „Nemám presne jeden štýl, ktorý by som uprednostňoval, ale rád varím „ipy“, belgické triple a po mojej pútnickej pivnej ceste po Belgicku som prepadol Sourom. Doma mi už piaty mesiac kvasí ovocný Lambic s kvasinkami, ktoré používa pivovar Cantillon v Bruseli,“ prezrádza.

Jeho filozofia je jasná, nebyť všedný. „Rád experimentujem a chcem aby to pivo bolo niečím výnimočné. Napríklad, keď som cestoval Transsibírskou magistrálou, tak som si doniesol vodu z Bajkalského jazera a uvaril som Russian Imperial Stout s prídavkom tejto vody. Uvaril som taktiež pivo s doma vypestovaným chmeľom CascadeML (Medzilaborský),“ hovorí s úsmevov domovarič.

Experimentovanie

Ten zároveň naznačuje, že špecialitu si doniesol aj z Izreala, o čo ide, však neprezradil.Svoj domáci pivovar pomenoval Ruthen Brewery. „Tým že pochádzam z Medzilaboriec a mám silné rusínske korene, tak som sa rozhodol pre tento názov. Ten  je odvodený od oblasti Ruthenia, ktorá existovala od jedenásteho storočia a Medzilaborce boli jej súčasťou,“ vysvetľuje.

Dávid si skúsil aj kočovné varenie. „Takým prvým vstupom do sveta kočovných pivovarov je 20° Double IPA s pracovným názvom „Rudy“, ktorú som varil v pivovare Hostinec,“ prezrádza Dávid. Ten by chcel v tomto smere pokračovať a vyskúšať si spoluprácu aj s ďalšími pivovarníkmi.

A čo vlastný pivovar? „Vlastný pivovar… hmm… na Slovensku… Je to jeden z cieľov/snov domovaričov, ale najprv treba mať niečo za sebou a potom môžem riešiť vlastný pivovar,“ uzatvára rozprávanie Dávid Špan z Ruthen Brewery.

Prečítajte si aj

V obchode zlacnili set na výrobu piva, zmenilo mu to život

Snímky: Archív D.S.