Kam sa podeli slovenské vianočné pivá?

vianočné

Musím sa priznať, že som bol nakupovať vianočné pivo a musel som toto napísať. Zas som sa prichytil pri tom, že nechápem a nerozumiem tomu, čo sa okolo mňa deje. Jednoducho je to pre mňa námet na dlhú diskusiu a bol by som rád, keby mi to niekto vysvetlil.

Česká presilovka

Poďme k veci. V uplynulých dňoch som v Bratislave navštívil niekoľko pivoték, resp. predajní, kde sa dajú kupovať pivá. Idú Vianoce a tak som sa pozeral po kúskoch, ktoré patria k tomuto ročnému obdobiu. Zostal som však šokovaný.

Ponuka českých vianočných pív bola neskutočná. To, čo na tento rok navaril napríklad Zichovec, je až neuveriteľné. Našiel som asi päticu špeciálnych pív. Ešte som ich všetky nepil, ale kto by odolal nákupu?

Nejde však len o Zichovec. Na vianočnú nôtu „hrajú“ aj Clock, Sibeeria, Mazák, Chroust či Raven. A to som v niektorých predajniach našiel aj ďalšie značky českých pív. Všetko špeciality navarené na toto zimné obdobie.

Až doma som si uvedomil, že som nakúpil samé české pivá. Teda okrem Wywaru, ktorý ako jeden z mála slovenských pivovarov ponúka pred Vianocami viac ako jedno vianočné pivo.

A čo Slovensko?

To fakt nikomu nevadí, že si české pivovary spravili zo Slovenska zasnúbenú zem? To fakt nemôžu fungovať na Slovensku remeselné pivovary (ideálne aspoň tri-štyri), ktoré by dokázali aspoň z časti konkurovať českému dovozu?

A nejde mi len o ponuku, ale aj adekvátny pomer cena/výkon. Dobre, existujú výnimky. Baví ma Stupavar a jeho Smoked Porter aj edícia od Wywaru. Každý rok si kupujem aj vianočný Medový Porter od Zlatého Bažanta. Za tú cenu, nie je o čom.

Ja neverím tomu, že by sa to pivovarom neoplatilo navariť. Prečo to potom robia české pivovary? Asi by niekto povedal distribúcia. Áno, tá je asi v prípade slovenských pivovarov veľkým problémom.

Ja tomu všetkému nerozumiem. Pivovary sa môžu sťažovať na veľkých hráčov, môžu frflať na český dovoz, ale možno by stačilo hľadať vinníka doma. Trh a dopyt po niečom vianočnom tu je. Je len ich chyba, že to nevyužívajú. Aj preto išla veľká časť môjho pivného rozpočtu za rieku Moravu. Obávam sa, že to nebolo posledný raz…

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Prečítajte si aj

Domovariči z celého Slovenska si vytvorili vlastný „adventný kalendár“

Snímka od Freepik.