Hľadanie hrušky v hruškovom pive (Figlarna Božena)

Figlarna Božena, Session IPA, IPA, poľské pivo

Situácia na trhu remeselného piva u našich severných susedov je zaujímavá. Veľká konkurencia spôsobuje, že aj malí hráči sa tlačia do obchodných reťazcov. Tam sme natrafili aj na pivo s názvom Figlarna Božena (v preklade Hravá Božena). Navaril ho pivovar Browar Waszczukowe, za ktorým stoja bývalí domovariči. Tých úspechy na degustačných súťažiach motivovali ponúknuť pivo aj širokej verejnosti. Cez kočovný nakoniec zriadili aj vlastný pivovar. Z ich produkcie dnes ochutnáme kúsok navarený v štýle Session IPA.

Názov piva: Figlarna Božena

Pivovar: Browar Waszczukowe

Druh piva: Session IPA

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 12,5°

Obsah alkoholu: 4,7 %

Zloženie: Voda, slady (Pale Ale, keksíkový, žitný, pšeničný), chmeľ (Marynka, Cascade, Simcoe, Mosaic), sušená hruška, kvasinky.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 2,10 eura.

Farba: Žlto-hnedá. Pivo je kalné.

Pena: Hutná, šľahačkovitá.

Vôňa: Dominuje karamel. Nájdete v ňom náznaky čokolády, kvetiniek i pomaranču.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo plnšie, keď ponúka kombináciu karamelu, limetky, červených ríbezlí i kvetiniek. Koncovka je horkastá a jej doznievanie cítite ešte niekoľko sekúnd po dopití.

7/10

Zhrnutie

Fajn pivo. Citrusové, hutné a iskrivé. Výrazná je aj horkosť, ktorá môže niekomu prekážať. Pri danom štýle sa nám hodí, je to však aj o otázke vkusu. Pivu chýba lahodnosť a aj hruška. No nenašli sme ju a hľadali sme ju tam štyria. Za nás je to aj napriek tomu sedem bodov.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.29/10 (14 hodnotenie)