Holandský pochod čiernou horkou nocou (Emelisse)

Emelisse

Prvý nástrel: Štýl Black IPA patrí medzi pivármi medzi obľúbené. Ak sa totiž dobre podarí, je výbornou kombináciou toho najlepšieho z rôznych štýlov. Tóny sú obvykle našponované a tieto pivá sú zväčša zážitkom. Dnes si otestujeme pivo, ktoré spadá do tejto kategórie. Na svedomí ho má holandský pivovar Brouwerij Emelisse. Nesie názov Emelisse Black IPA a má slušný obsah alkoholu na úrovni ôsmich percent. Holandský pivovar je pomerne mladý. Založili ho len v roku 2004.

Názov piva: Emelisse

Pivovar: Brouwerij Emelisse

Druh piva: Black IPA

Krajina: Holandsko

Stupňovitosť: 17,2

Obsah alkoholu: 8,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Neznáma. Pivo sme dostali ako darček od známych.

Farba: Čierna, vo svetlé fialové odtiene.

Vôňa: Kombinácia lesného ovocia, citrusov a kávy.

Pena: Nadýchaná, svetlo-hnedé sfarbenie. Držala si tvar.

Chuť: Úvod je vysoko postavený. Ako keď sa pozriete dole a vidíte, že výška je úctyhodná. V ďalšom priebehu však stúpate ešte vyššie. V strede zachytíte černice, kávu, karamel i ďalšie druhy ovocia. Koncovka je smotanová. Horkosť dobieha príjemne ešte niekoľko sekúnd po dopití.

8/10

Zhrnutie

Výborné pivo. Už úvod predznamenáva, že pôjde o divokú jazdu. A tá sa naozaj aj dostaví. Najmä v strede nájdete kríženca lesného a citrusového ovocia, kávy, karamelu a ďalších príchutí. Záver je horkastý, ale vhodne dopĺňa to, čo ste zažili predtým. Varovanie pre milovníkov ležiakov: pripravte sa na horkastý masaker. Pivo však patrí k tomu lepšiemu, čo sme tu testovali. Dávam slušnú osmičku.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.5/10 (2 hodnotení)