IKEA pivo? Nábytok je na tom lepšie (IKEA Öl Mörk Lager)

ikea beer

Prvý nástrel: Tak toto som si nemohol nechať ujsť. Pil som už rôzne pivá, z rôznych pivovarov. Ale „nábytkárske“ pivo IKEA som ešte neochutnal. Siahol som po tmavej verzii. Podľa ceny (dal som za tretinkovú fľašu 99 centov) by sa malo jednať o lepšie pivo. Už pohľad na etiketu však prináša prvé sklamanie. Zloženie okrem klasických látok obsahuje aj emulgátor – E150c. Je to amoniakový karamel. Aj keď je v niektorých liehovinách zakázaný, podľa vedcov bezpečná látka. V pive by však nemal byť. Ďalšou látkou na etikete je „aróma“. Čo sa za týmto slovíčkom schováva je záhadou. Uvidíme. Ide sa testovať.

Názov piva: Öl Mörk Lager

Pivovar: neuvedený. Z Googlu som zistil, že sa jedná o švédsky pivovar Krönleins.

Druh piva: Tmavý ležiak

Krajina: Švédsko Stupňovitosť: neuvedená

Obsah alkoholu: 4,7%

Farba: tmavé, hnedo-čierne

Vôňa: sladová, výrazne kávova. Jemný odtieň karamelu.

Pena: Hustá. Pekne krúžkovala pohár.

Chuť: Nástup je sladový. Jemná kávová chuť s nepatrnou karamelovou koncovkou. Nič ohurujúce. Chuť nie je výrazná, nikoho však neurazí. Švédi stavili na zlatú strednú cestu.

4/10

Zhrnutie

Pivo sa pije ľahko. Chuť je vcelku vyvážená, aj keď málo výrazná. IKEA pivo neprekvapí, ale ani nesklame. To je jedna bod. Druhým je otázne zloženie. Najmä posledný bod „aróma“ je veľmi otázny. Keď k tomu pripočítame na tretinkové pivo pomerne vysokú cenu (0,99€), výsledok je ťažký priemer. Najmä, keď sa pozrieme na ponuku domácich tmavých pív, ktoré sa „nábytkárskemu“ pivu dokážu minimálne vyrovnať. Skúsiť môžete, zážitok však nečakajte. Rozhodoval som sa medzi štyri a päť. Zavážila cena aj neznámy prvok v zložení.