Heineken kupuje tri slovenské kočovné pivovary

Na slovenskej pivovarníckej scéne dochádzka k udalosti, ktorá môže výrazným spôsobom ovplyvniť domácu pivovarnícku scénu na dlhé stáročia dopredu i dozadu. Najväčší slovenský pivovar sa rozhodol expandovať, keď kupuje hneď niekoľko slovenských kočovných pivovarov.

Na nákupoch

Podľa nášho dobre informovaného zdroja dnes ráno Heineken Slovensko podpísal kúpne zmluvy s trojicou kočovných pivovarov Unorthodox Brewing, Padre Craft Brews a Beer Porn. V prípade prvých dvoch pivovarov dosiahla kúpna cena sedemcifernú sumu, tretí bol zhruba o polovicu lacnejší. „V tomto prípade úlohu zohral aj spor, ktorý vedie pivovar s Konferenciou abstinujúcich feministiek a motorkárov Slovenska. Hrozba možnej pokuty sa podpísala pod kúpnu cenu,“ uviedol náš zdroj.

Tento článok vznikol ako prvoaprílový žart

A prečo sa rozhodol pivovar nakupovať? Podľa nášho zdroja je za tým viacero aspektov. „V prvom rade chce využiť ich pivovarské technológie a kapacity. Väčšie portfólio pritom vytvára predpoklad osloviť širšie publikum,“ naznačuje náš informátor.

Pivovarský gigant však nechce zatvárať a presúvať kočovné pivovary do Hurbanova. Portál oPive.sk má k dispozícií interný dokument, ktorý obsahuje popis novej technológie. Tá má spojiť jednotlivé pivovary s Hurbanovom vysokorýchlostným pivovodom.

Unikátna technológia

Ten chce využiť prázdne rúry ropovodu Družba. V praxi by to potom vyzeralo tak, že pivovar Padre Craft Brews navarí v Košiciach pivo a pivovodom ho pošle do Hurbanova. Tam ho nafľaškujú či nasudujú a svojou distribučnou sieťou dodajú zákazníkom. „Ide o unikátnu technológiu, ktorá vyvinie taký „výcuc“, že sa pivo bez straty kvality z Košíc do Hurbanova dostane za 24 minút a 65 sekúnd,“ píše sa v dokumente.

Nemá však zostať len pri troch slovenských pivovaroch. Gigant je v rokovaní aj s ďalšími kočovnými pivovarmi. „Ambíciou vedenia je vytvoriť najväčší kočovný pivovar na svete. V roku 2030 by chcel mať producent piva prepojené pivovodom celé Slovensko,“ hovorí náš zdroj.

Čo to spraví s celým trhom, ukážu najbližšie mesiace. Čaká sa, ako zareaguje Plzeňský Prazdroj Slovensko. Ten sa podľa zákulisných informácií pokúsi prevziať projekt Bradáč. Či sa mu to nakoniec podarí, ukáže až čas. Heineken si totiž zaňho pýta osemcifernú sumu.

Zdroj: Pozrite si dátum vydania tohto článku. 

Ak vás táto zmeska nezmyslov zaujala, prečítajte si toto

Pivovar Hellstork má problém. Musí meniť meno

Obrázok od Jacek Abramowicz z Pixabay