Kamenné pivo kúpite aj v rakúskom supermarkete (Steinbier)

Brauerei Gusswerk, Steinbier, rakúske pivo, kamenné pivo, test, recenzia

Pivo štýlu Steinier asi pravidelným čitateľom tejto stránky netreba dvakrát predstavovať. Tento rok ho zviditeľnil slovenský pivovar Stupavar, ktorý sa rozhodol navariť pivo tohto štýlu. Len pre doplnenie, pivo sa varí tak, že sa kamene sa nechajú rozžeraviť v ohni a následne sa vložia do mladiny. Vo výsledku vzniká predovšetkým karamel, ale aj náznaky dymu.

História tohto štýlu siaha do Rakúska, resp. Bavorska. Práve v tejto lokalite sa totiž vyskytovali kamene, ktoré pri vysokých teplotách nepraskali. Práve pivo z Rakúska dnes ochutnáme. Kúsok Steinbier uviedol na trh pivovar Gusswerk. Ide o pomerne nový pivovar na tamojšej pivovarníckej scéne. Založený bol v roku 2007.

Názov piva: Steinbier

Pivovar: Brauerei Gusswerk

Druh piva: Steinbier

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: Neuvedené

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Uvedené len to, že pivo obsahuje jačmeň.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili 3,39 eura.

Farba: Jantárová, pivo je číre.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia karamelu, masielka, kvetiniek aj sladu.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo plnšie. Chuťovému profiluje kombinácia karamelu, masielka i náznakov kvetiniek. Horkastý dobeh koncovky je príjemný.

6.5/10

Zhrnutie

Pivo, ktoré ponúkne karamelovo–masielkovú linku. Tá hrá hlavnú úlohu, keď ju dopĺňajú náznaky lesného ovocia i kvetiniek. Piteľnosť je príjemná, prechody fajn, hutnosť tónov by však mohla byť výraznejšia. Je to 6,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.25/10 (2 hodnotení)