Karpat chce vyrábať cider. Pomôcť majú eurofondy

karpat-facebook

Ponuka kvaseného jablčného muštu, ktorý svet pozná pod menom cider, sa na Slovensku rozrastie. Do vôd, ktoré doteraz patrili malým lokálnym producentom a veľkým pivným gigantom, mieri nový hráč. Cider chce po novom vyrábať aj Pivovar Karpat z Hrnčiaroviec nad Parnou.

Pivovar je na slovenskom trhu niečo vyše roka, už však stihol spustiť malú búrku v segmente. Postarali sa o to kroky vedenia, ktoré sa rozhodlo dodávať remeselné pivo aj do obchodného reťazca Tesco. A nezostalo len pri vlastnom značkovom pive. Karpat od tohto roka vyrába pre britský reťazec privátnu značku piva Tesco Finest, ktorou zásobuje aj Poľsko, Česko či Maďarsko.

Expanzia však nekončí. Po novom chcú neďaleko Trnavy produkovať aj cider. Svedčia o tom záznamy Úradu pre verejné obstarávanie. Z nich sa dozvedáme, že ponuku má rozšíriť dvojica nových nápojov. „Predmetom obstarávania je ucelená technológia na varenie sladinového nápoja a kvasenie a ležanie nápoja cider vrátane ingeenieringu,“ píše v súťažných podkladoch majiteľ pivovaru.

Spoločnosť Distrib Capital, ktorá pivovar vlastní, v dokumentoch definuje požiadavky na technológie. „Predmetom technológie sú vzájomne pospájané jednotlivé druhy nádob a technológií tak, aby boli logicky zahrnuté v systéme, ktorý zodpovedá jednotlivým fázam výrobného cyklu obidvoch nápojov tak, aby bola dosiahnutá maximálna synergia použitej pracovnej sily a jednotlivých druhov energií,“ píše investor.

Náklady na rozšírenie výroby vyčíslil investor na necelých osem miliónov eur bez DPH. A pomôcť majú peniaze z eurofondov. S tými má majiteľ Pivovaru Karpat skúsenosti. Brusel prispel na vznik producenta zlatistého moku v roku 2013 sumou 636-tisíc eur. Len na porovnanie, rozpočet bol vtedy vyčíslený na 1,6 milióna eur.

Podpora eurofondov v sektore pivovarníctva nie je nová. Na Slovensku podporili peniaze z eurofondov vznik viacerých pivovarov. Aktuálne cez proces verejného obstarávania prechádza ďalších päť pivovarov. Poslednýkrát sme informovali o tom, že modernizáciou chce prejsť aj martinský pivovar MARTINs.

Snímka: FB Pivovar Karpat