Domovariči z celého Slovenska si vytvorili vlastný „adventný kalendár“

Výmena APK

„Chceli by sme sa pochváliť. Aj my sme si podobne ako chlapci z Bratislavy zorganizovali vianočnú výmenu piva,“ prišla nám pred časom správa od domovaričov zo stredného Slovenska. Tak sme sa rozhodli pozrieť na pivnú akciu, ktorá pomáha budovať pivnú kultúru a je základom pre vytváranie pivnej pestrosti na Slovensku.

Už tretí ročník

Na úvod si musíme povedať, že nešlo o žiadnu novinku. Išlo v poradí už o tretí ročník. Jeho organizátorom bol Patrik Tužinský. Ten nie je na pivnej scéne nováčikom. Môžete ho poznať pod značkou Opitý Vlk a okrem toho stojí aj za degustačnou súťažou Jedon Slad a Jedon Chmel.

A ako vznikol nápad zorganizovať v predvianočnom čase veľkú výmenu piva a vytvoriť tak domovaričský adventný kalendár? „V roku 2018 som sa zúčastnil jednej domovaričskej súťaže v Brne a tam som uvidel „hromadnú“ výmenu domovaričských pív APK. Tak som uvažoval, že ďalší rok niečo zorganizujem. Videl som, že sa organizuje v Bratislave a okolí, ale ja som chcel zorganizovať „celoslovenský“,“ približuje nápad prvej myšlienky.

Aj keď nápad mal dátum z roku 2018, nakoniec vyšiel o niečo neskôr. „Podarilo sa to až v novembri 2020 v čase nemenovanej situácie a to ma potešilo ešte viac, že to vyšlo,“ približuje organizátor.

Z celého Slovenska

Kým bratislavská vianočná výmena prebieha v hlavnom meste, v prípade tejto výmeny neexistujú hranice. „V prvom ročníku celoslovenského APK 2020 sa zúčastnilo 18 domovaričov od západu, severu, východu, juhu a stredu Slovenska. Nakoľko sme chceli naplniť 24 vzoriek, niektorí dali do výmeny po dve vzorky,“ vysvetľuje Patrik.

Vlani sa už zapojilo 25 domovaričov a tento rok 23. Medzi pivami môžete nájsť piva štýlu IPA, APA, ale aj menej tradičné kyseláče, pšeničné pivá či belgický Dubell, Saison s hroznom, ale aj Stout s marshmallow.

Výmena pív

Nejde pritom len o spestrenie predvianočného času. „Od prvého ročníka nám podľa BJCP pivá hodnotia dvaja páni na slovo vzatí: Peter Bobo Bognár a Imrich Nógell,“ hovorí Patrik, ktorý na diaľku obom známym menám pivnej komunity ďakuje.

Pivá si však hodnotia aj samotní domovariči, ktorí tiež organizujú súťaž o najkrajšiu etiketu. Patrik verí, že začali dlhoročnú tradíciu. „Som rád, že sa celoslovenský APK chytil a už máme tretí ročník. Verím, že bude pokračovať. Sú v ňom skveli ľudia, čo chcú pomôcť a pokračovať v tejto myšlienke. Za to im ďakujem,ׅ“ uzatvára rozprávanie Patrik Tužinský.

Prečítajte si aj

Pekná tradícia domovaričov: 5. ročník Vianočnej výmeny piva