Staromeštianska pivotéka nie je častým cieľom mojich návštev, no keďže som si dnes svoj zľavový kupón na rebierka v susedskom podniku nemohol uplatniť a telefonicky som bol ubezpečený, že môj craving po grilovaných rebrách v sladkej omáčke bude uspokojený aj o 5 metrov ďalej, vošiel som. Walk-ins welcome by tu na dverách asi nemali mať, takmer všetky miesta sú rezervované. V podstate sa cítim trápne, že si objednávam po slovensky. Rovnako ako v ďalších bratislavských podnikoch si aj tu rodení Slováci objednávajú anglicky. Zvláštna móda 🙂
Podnik sa okolo ôsmej zapĺňa medzinárodnými skupinkami. Hudba je našťastie taká tichá, že výsledný hluk neumocňuje, no ja si rozhodne dám do uší vatu. Nízky strop robí svoje. Počet výčapov dosahuje desať, takže využívam možnosť objednať si ochutnávku desiatich vzoriek a k tomu grilované rebrá.
1 – Salón Piva: Don Savignon
Úplne slamovo svetlučký ejl s pevnou a hustou penou. Vo vôni prevláda hrozno (ako keď si privoniate k šampusu) a citrusy. Má nevtieravú , príjemnú a dlho trvajúcu horkosť. Treba ochutnať už len kvôli tomu hroznu. Pri veľkom pohári má znaky hoeggardenu.
2 – Urpiner 12 nefiltrovaný ležiak
Je číry, má padavú penu, jemnú chmeľovú kvetinovú vôňu a v chuti medové tóny. Inak je prázdny a málo horký. Neurazí, ale neoslní tiež.
3 – Sandorf Sluníčko
Svetlá slamová fatba, bez peny a bez vône. Veľmi ľahké, vodové telo. Prevláda chuť žihľavy a autolyzovaných kvasníc. Pamätám si, že keď som ho ochutnal, dvihlo mi obočie.
4 – Wywar Centennial
Má svetlú zlatú farbu, padajúcu penu, slabú citrusovú vôňua v chuti hlavne kvasnice. Na zapitie rebierok je fajn, ale rozhodne patrí k slabším kúskom.
Apropos rebierka, sú do chrumkava upečené a poliate sladkou sladinovou omáčkou. Je taká dobrá, že okrem baraních rohov nie je treba žiadnu prílohu. Maličké kúsky nadrobno pokrájané do nej namáčané už nepotrebujú žiadnu horčicu ani nič iné. Obsluha je jednoduch úžasná. Rýchla a hlavne informovaná. Dievčatá sa samé rozhovoria o pivách a dokážu iniciatívne profesionálne poradiť. Ak si chcete písať poznámky, poskytnú písacie potreby. Big up.
5 – Wywar 15 years in Hell
Je úplne iná rozprávka. Má intenzívne zlatú farbu, hustú bielu penu, plné telo s citeľným alkoholom vyváženým citrusmi (najmä mandarínkami). Výborné pivo.
6 – Stupavar FestivAle
Polovicu vzorky som vypil ešte skôr, než som si urobil prvú poznámku a to je vždy dobré znamenie. Má svetlú slamovú farbu, trochu prirýchlo padavú penu, no vďaka ľahkému telu a slabšej horkosti je mega piteľné.
7 – Jama No Disco
Má zlatú farbu a mútnejší vzhľad doplnený pevnou kompaktnou penou. Vo vôni cítiť droždie a v chuti sviežu kyslosť, ktorá rozhodne nie je na závadu. Tú dopĺňa korenie a zvláštne ovocie. Popíjanie za účelom identifikácie chutí vyprázdnilo pohár, takže piteľnosť je skvelá. Zvláštne, zaujímavé a skvelé pivo.
8 – Corvus Red Ale
Kočovný košický pivovar navaril príjemný Irish Red Ale s náznakmi dymu aj karamelu. V chuti sú oriešky aj slad. Neomdlievam z neho, no pripomína mi autentické červené ejly, vôbec nie je zlé a dá sa piť celý večer.
9 – Bathory Red Ale 14 z pivovaru Kastelán
Je o poznanie sladšie pivo s náznakmi portského. Je v ňom cítiť chilli, perník aj alkohol. Dnes je to asi najzaujímavejšie pivo.
10 – Wywar Porch Punker
Je klasický veľmi svetlý west-coast style ale s plným telom, pikantnou chuťou, grepmi vo vôni, príjemnou horkosťou a kvasničnou dochuťou. Trošku drsne trieslovinovo škriabe na jazyku.
Celkovo je dnešná návšteva Statomeštianskej pivotéky čistým pivovarským a pivným pornom. Zaujímavé a veľmi dobré pivá, vynikajúca informovaná profesionálna obsluha, úžasné rebierka a priestor, ktorý dosiahol svoj potenciál. Mal by som sem chodiť častejšie 🙂
****
Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.