Keď Dáni pošlú recept na pivo Belgičanom (Mikkeller Topaz)

Mikkeler Topaz

Prvý nástrel: Dnes si posvietime na kočovný pivovar, ktorý môžeme pokojne nazvať otcom všetkých kočovných pivovarov. Dánsky Mikkeller je totiž  medzi pivovarníkmi pojmom a inšpiráciou v jednom. Dáni svoje recepty „rozosievajú“ po celom svete a následne si tak môžete ich pivá pochutnávať z rôznych pivovarov. Dnešný kúsok s názvom Mikkeller Topaz napríklad navarili v belgickom pivovare De Proef Brouwerij. Ide o štýl IPA.

Názov piva: Mikkeller Topaz

Pivovar: Mikkeller (navarené v pivovare De Proef Brouwerij)

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Belgicko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 6,9 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničné vločky, chmeľ, kvasinky.

Cena: Neznáma. Pivo sme dostali ako dar.

Farba: Oranžovo-červené.

Vôňa: Začiatok je citrusový, dojazd sladkastý. Napríklad jahody.

Pena: Smotanová konzistencia. Pena je hutná a držala si tvar.

Chuť: Začiatok je príjemný. Sladový úvod je hutný a prechádza do ešte nasýtenejšieho stredu. V ňom sú pekne zladené citrusové tóny s kvetinkovým dojazdom. Celé to prebieha v príjemnom sladkastom podtóne. Koncovka je horkastá.

8/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Pekne vyskladané a uhladené. To, že ide o výrazne nadpriemerné pivo ukazuje už prvý dúšok. Je vysoko nastavený a ďalší priebeh túto latku pekne prekonáva. Kvitujem hlavne stred, v ktorom nájdete citrusové ovocie aj tóny lesného ovocia. Koncovka je výrazne horkastá. Rozhodujem sa medzi sedmičkou a osmičkou. Volím vyššiu známku. Ukážka toho, ako sa má IPA variť tak do pohody.