Keď farmári založia poľnohospodársky pivovar a navaria „ipu“ (IPA)

Zago - IPA

Dnes ochutnáme pivo, ktoré nesie názov IPA. Na trh ho uvádza poľnohospodársky a remeselný pivovar Zago Birrificio Agricolo z Talianska. Prečo poľnohospodársky? Tak sa nazval samotný pivovar. Týmto prídavným menom chce upozorniť na to, že pivo nielen varí, ale sám si pestuje aj jačmeň a dokonca aj niekoľko druhov chmeľu.

Dnešné pivo má vyobrazené na etikete domy. Pivovar na stránke vysvetľuje tento výjav nasledovne: „Krajina zobrazuje domy anglických poddaných v Indii, kam toto pivo pôvodne dorazilo z Anglicka. Bolo bohaté na chmeľ, aby sa produkt zachoval počas dlhej cesty.“

Názov piva: IPA

Pivovar: Zago Birrificio Agricolo

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Taliansko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 5,5%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili necelé štyri eurá.

Farba: Medená, pivo je jemne kalné.

Pena: Hutná so smotanovou konzistenciou. Len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia grepu, pomarančov, ale aj karamelu, keksíkov a toastu.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť je ideálna. V chuti kombinácia grepu, pomarančov, karamelu, keksíkov aj náznakov kvetiniek a oxidácie. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie ovocno-korenisté.

Zhrnutie

IPA, v ktorej síce ovocné tóny cítite, zdatne im však sekunduje karamel, keksíky a sladkasté tóny. Ak je toto pivo predávané ako IPA, nie sme spokojní. Ak by sme sa nepozerali na štýl, dalo by sa to vypiť. Za nás to dnes stačí na slabšiu šestku. Piteľnosť nebola dobrá.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.75/10 (2 hodnotení)