Keď na fľaši nájdete ružového sloníka (Delirium Tremens)

Brouwerij Huyghe, Delirium Tremens, Belgian Ale, belgické pivo

Belgicko je určite pivovarníckou veľmocou. V ponuke nájdeme mnoho pivovarov, ktoré môžeme označiť za kultové. Keď povieme pivovar Brouwerij Huyghe, asi to mnohým z vás nemusí nič povedať, ale keď sa povie Delirium, už to bude asi poznateľnejšie. Práve tento pivovar kultovú značku varí. Pivovar založil Leon Huyghe v roku 1906. Pivovar do istej miery nadviazal na svojich predchodcov, v areáli totiž varili pivo už od roku 1654.

Pivovar spočiatku varil ležiaky, neskôr však prešiel na typické belgické „ejly“. Ako už bolo povedané, Brouwerij Huyghe sa zviditeľnil aj vďaka ružovému sloníku. Dnes ochutnáme ich vlajkovú loď –  Delirium Tremens. Sloník na tejto fľaši nesmie chýbať.

Názov piva: Delirium Tremens

Pivovar: Brouwerij Huyghe

Druh piva: Belgian Ale

Krajina: Belgicko

Stupňovitosť: 16,1°

Obsah alkoholu: 8,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 3,50 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je takmer číre.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia medu, koriandru, karamelu, ale aj kvetinkových a korenistých tónov.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Ponúka kombináciu medu, karamelu, koriandru, korenín i náznakov kvetiniek. Horkosť je oproti iným belgickým pivám výraznejšia. Alkohol pekne doznieva, rezkosť je vyššia.

8/10

Zhrnutie

Príjemný „Belgičan“, ktorého prednosťou je pekná kombinácia sladových tónov i horkastej koncovky. Telo pekne iskrí kombináciou medu, karamelu, koriandra či kvetiniek. Zvýraznené je to korenistou linkou. Za nás je to osmička. Už sme pili aj o kúsoček lepšie kúsky z Belgicka, ale konkurencia je v tejto krajine vysoká. Toto pivo určite stojí za ochutnávku.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.8/10 (5 hodnotenie)