Pivovarník: Ľudia už nepijú počas práce tak, ako kedysi

Jabeerwocky, Poľsko, Varšava, pivo, craft beer,

O Poľsku ako krajine, ktorá už tiež objavila čaro remeselných pív, som už písal pri zážitkoch v Vroclavy. Tentoraz sme sa o silnejúcej pivnej kultúre presvedčil aj v hlavnom meste.

Rockový nádych

Vo Varšave sa dá piť remeselné pivo v desiatkách podnikov, z ktorých niektoré svoje pivo aj varia iné len ponúkajú zahraničné či domáce značky.  Dokonca aj slávny škótsky Brewdog tam má krčmu ako v jednom z mála miest v strednej a východnej Európe. Nechýbajú aj tradičné plzeňské hospody s typickým českým menu a kvalitne čapovanou Plzňou.

Ja som si vybral podnik s podivným názvom Jabeerwocky v centre mesta neďaleko neslávne známeho stalinistického monštara Paláca kultúry.

Jabeerwocky, podnik, pivný bar, pub

Do krčmy prichádzame cez skoré popoludnie, takže tam nie je veľa ľudí. Vonku navyše popŕcha. Traja, možno štamgasti sedia za stolmi a niečo si píšu na notebookoch. Zdá sa, že to nie sú typickí návštevníci pivných barov.

Interiér baru je priestranný a návštevníka privíta dlhý bar, tehličnoké steny a rockové nápisy na stenách. Rocková je aj hudba v bare. Za prednou miestnosťou je ešte jedna, menšia, kde sú aj toalety a pivná varňa, ale skôr len na ozdobu.

Jabeerwocky, Poľsko, pivo, ponuka piva, pivné menuPivo sa v bare nevarí. Majitelia majú pivovar asi desať kilometrov za Varšavou a chcú stavať nový s väčšou kapacitou. Remeselné pivo sa im totiž dobre predáva a ich pivný koncept sa rozširuje aj do ďalších poľských miest. V Poznani majú dokonca najväčší  pivný bar v Poľsku.

Objednávame si malú IPA z produkcie domáceho pivovaru s názvom ADDH syndrom. Málé pivo v tomto bare znamená 0,2 l. Je piteľná, len nám chýba bohatšia pena.

Zjavne sa Poliaci pri čapovaní inšpirovali Britmi, lebo ani druhé pivo IPA s názvom Califia z produkcie kočovného pivovaru Trzech kumpli nemá poriadnu penu. Chuťovo je však v poriadku.

Jabeerwocky? Hra so slovami

Inak pri názvoch pív sú majitelia veľmi kreatívni a na tabuli človek nájde také slovné hračky ako: Aparat s obrázkom krysy, Drunkula, Basista, Ringo stout či Wolish Polish. V krčme nechýba aj niečo pod zub hladného pivára. Môže si dať pizzu, rebierka, ale aj krídelka.

Po krátkej debate s barmanom o výbere druhého piva sa od neho dozviem, že spolumajiteľ baru sedí vedľa za stolom a ticho si píše niečo do počítača. Keď čašník nevie odpovedať na moje zvedavé otázky ukáže na neho.

Pýtam sa najmä na vznik názvu podniku Jabeerwocky. Vysvetľuje, že vznikol podľa nezmyselnej básne spisovateľa Lewisa Carolla v knihe Alica v krajine zázrakov. Výraz jabberwock, znamenal ovocie z dobrej diskusie. „Trochu sme sa pohrali so spellingom, ale myslím si, že pri pive tiež vznikajú dobré diskusie a prináša to ovocie,“ vysvetľuje s úsmevom spolumajiteľ baru a tvorca konceptu Rafal Kowalczyk.

Na ospravedlnenie toho, že v bare je málo ľudí dodá s nostalgiou, že ľudia už nepijú v pracovnom čase ako kedysi a tvrdí, že tak okolo piatej to u nich ožíva.

Rozpráva aj o budovaní nového pivovaru pri Varšave s väčšou kapacitou, ktorý má byť dokončený už túto jeseň.  Tiež vysvetľuje prečo spustili v minulom roku franchisový systém rozširovania sa do iných poľských miest. „Nedalo sa z Varšavy riadiť niekoľko pivovarov a barov,“ dodáva.  Zdá sa, že im to funguje. Vo Varšave majú už dva bary a v Poznani jeden a idú otvárať ďalší vo Vroclavy a v Krakove.

Text a snímky: Jozef Ryník