Pivné Holandsko? Vysoké ceny aj super nápad ako nahradiť obsluhu

Holandsko

Holandsko. Do krajiny, kde kraľuje pivovarnícky gigant Heineken, som sa tešil, lebo som chcel objavovať najmä jej remeselnú pivnú scénu. Podarilo sa. V mestách Amsterdam, Rotterdam a Utrecht je už rozvinutý craft beer priemysel. Hoci stopy Heinekenu sú samozrejme viditeľné všade.

Vysoké ceny

Pivár by sa mal v Holandsku v prvom rade pripraviť na cenový šok. Ceny sú oveľa vyššie ako na Slovensku, ale aj ako v Bratislave, ktorá je už dosť drahá najmä pri remeselných pivách. V centre Amsterdamu si nedáte malé remeselné pivo pod štyri eurá. Hoci som len možno nemal šťastie na iné podniky, keďže som sa túlal len blízko turistického centra.

V Café Stevens, pri stanici metra Nieuwmarkt, som si dal malé holandské pivo Ijwit za 4,80 eura a ikonickú kalifornskú Langunitas IPA za 4,50 eur. Mimochodom, Lagunitas vlastní holandský Heineken.

Miestne pivo IJwit som nepoznal a čašníčka mi jeho popis veľmi neuľahčila, keď mi povedala, že je to svetlé pivo. Zaujalo má jeho logo na pohári, kde je pštros, tak som ho skúsil. Svetlé síce bolo, ale pšeničné, ktoré veľmi nemám rád.

Toto pivo je z miestneho pivovaru Brouwerij ‘t IJ, ktorý vznikol už v polovici 80.rokov po tom, čo jeho zakladateľovi zachutili belgické pivá, ktoré v tom čase v Holandsku neboli. Z malého pivovaru, ktorý začínal variť pivo v budove kúpaliska, je dnes už veľký remeselný pivovar. Varí pivá od pšeničného, cez IPA až po belgické tripple.

Degustačná krčma

Ale pozor, malé pivo v Holandsku nemusí byť iba naše tretinkové. Napríklad v Rotterdame v krčme a pivovare s pekným názvom Proeflokaal reijngoud (degustačná miestnosť čisté zlato) servírovali malé pivo v dvojdecových pohároch a veľké bolo štvordecové. Samozrejme ceny boli opäť pre Slováka astronomické. Za malé pivo 4,5 eura a veľké stálo cez osem eur.

Táto krčma bola zameraná na lokálne pivá, ale našiel som tam aj známe svetové značky ako Brewdog. Ochutnal som miestne uvarenú RG Totally Leipa, čo bola ovocná IPA. Bola osviežujúca a primerane horká, ako to mám rád.

Z ostatnej ponuky nemeckých weissenov, kyseláčov a belgických trappov ma už nič nezaujalo, tak som vsadil na istotu. Skvelé belgické hranolky s grilovanými krídelkami servírované na tradičnom novinovom papieri som zapil Punk IPA od Brewdog.

Za zmienku stojí aj inovatívny spôsob objednávania piva a jedla v tejto krčme. Na stole má hosť QR kód, ktorý si odfotí a v mobile sa mu vyroluje menu. Vyberie si pivo aj jedlo a objedná klikom. Nemusí tak čakať na čašníčku. Tá napokon príde už s hotovou objednávkou. Jednoduché a pohodlné. Hoci sa stráca ten úvodný pokec s obsluhou o pivnej ponuke a jej odporúčaniach. Ale pre štamgastov je to výhodné. A v covidovej dobe sa takto zase minimalizujú osobné stretnutia ľudí.

Holandsko - objednávanie

Mimochodom, v čase mojej návštevy (začiatkom novembra) už Slovensko lámalo rekordy v počte infikovaný počas tretej vlny korona pandémie. Holandsko bolo celkom iný prípad, zaočkovanosť je tam nad 80 percent. Rúška sa preto nenosili ani v krčmách, ale nikoho dnu nepustili bez covid pasu. Jednoduché a účinné.

Pivné laboratórium

 V Rotterdame som ešte navštívil inovatívne centrum Blue City, kde okrem zaujímavých startupov, ktoré sa venujú zeleným projektom, sídli aj miestny pivovar s pekným názvom: Vet & Lazy. V miestnom bare sa síce toto pivo kúpiť nedalo, ale barman mi poradil ísť priamo za pivovarníkom.

Holandsko - Vet & Lazy

Ten bol práve na cigarete, ale zaviedol ma priamo do svojej kancelárie/skladu a výrobne piva v jednom. Bez dlhých rečí vytiahol paletu svojich pív, kde boli pivá plzeňského typu, IPA, čierne belgické špeciály až po pšeničné pivo. A konečne som zažil aj prijateľnejšiu cenu, keďže tretinkovú fľašu predával za dve eurá. Okrem vývarovne v Blue City sa dá toto pivo kúpiť aj v jednom rotterdamskom bare, kde vás naviguje web tohto netradičného pivovaru, ktorý je však len v holandštine.

Napokon mi sládok vysvetlil aj zelený či ekologický parameter výroby jeho piva. Vraj využíva dažďovú vodu, ktorú čistí a recykluje a navyše CO2, ktoré vzniká pri výrobe piva sa potom používa na pestovanie rias, z ktorých sa robí vegánska koža.

Text a snímky: Jozef Ryník

Prečítajte si aj

Pivá u Deža. Ako v Budapešti zaujalo pivné bistro