Pivá u Deža. Ako v Budapešti zaujalo pivné bistro

Neked csak Dezső, čo v preklade znamená Iba pre vás Dežo

Maďarsko nie je považované za pivnú krajinu, ale v posledných rokoch sa to mení. Bujnie tam scéna remeselných pivovarov aj podnikov, ktoré craft beer ponúkajú.

Dežo v širšom centre

Prvýkrát som sa s maďarským remeselným pivom stretol pred dvoma rokmi na Salóne piva v Bratislave. Zastavil som sa v stánku Mad Scientist a pri debate som zistil, že chlapci sú z Budapešti. Ich pivo mi chutilo aj ich názov sa mi páčil. Odvtedy som na nich narazil ešte niekoľkokrát.

Preto, keď som na nedávno dostal po dlhšom čase do Budapešti „vygooglil“ som si niekoľko desiatok podnikov, ktoré by stáli za návštevu. Napokon som stihol navštíviť len jeden so zvláštnym názvom Neked csak Dezső, čo v preklade znamená Iba pre vás Dežo.

Tento podnik, ktorý sa nachádza v širšom centre mesta blízko železničnej stanice Keleti, má v názve Brew Pub a bistro, čiže nie je to typická krčma. Podnik je priestranný, ba až príliš veľký, čo uberá na jeho útulnosti. Pôsobí trocha sterilne a chýba mu „krčmová“ patina.

Aj fľaškové pivo

Ale možno je to len pocit, lebo bistro bolo skoro prázdne, keďže sme tam prišli okolo piatej podvečer. Okrem veľkého baru, sú po stranách moderné drevené stoly a na prekvapenie v zadnej časti bistra je aj akýsi  knižný kútik a veľkou knižnicou na stene. Vedľa baru je aj stena s veľkou policou so širokou ponukou fľaškového piva.

V nápojovom lístku nás prekvapí široká ponuka pív, ktorých je viac ako tridsať.  V ponuke majú skoro všetko – od ležiakov cez americkú IPA, ejly až po pšeničné či ochutené pivá napríklad typickým maďarským vínom tokaj.

Punkové IPA

Začíname tradične s obľúbenou IPA s pekným názvom Hara’Punk Punk Juice z budapeštianskeho pivovaru Mad Scientist. Pivo nesklamalo, svieže, chutné a horkasté s citrusovým nádychom, preto asi ten názov juice. Farba je jantárova. Za 0,4 pohár zaplatíme 1390 forintov, čo je asi štyri eurá. Nie lacné, ale sme skoro v centre Budapešti.

Podnik myslí aj na degustátorov, takže ponúka aj 0,2 poháre. Ako druhý kúsok okoštujeme Pale Ale, ktorý má v názve jahodovo-banánový milkshake z lokálneho pivovaru Horizont. Farebne pivo pripomína pšeničné ležiaky, ale chutí dobre.

Napokon ešte vyskúšame Dezső Vére Red Ale, chutné, červenkasté pivo. Keďže sme viacerí sprostredkovane dostávam info aj o pive Hara’Punk Son of a bitch z pivovaru Mad scientist. Je to imperial IPA, 8,2% alkoholu, takže naozaj silná a chutná.

Málo jedla, nevýrazná obsluha

Podnik ponúka aj jedlo k pivu, ale aj polievky a hlavné chody. Vyskúšame syrový tanier aj výber od mäsiara. Jedlo je chutné na drevených táckach, naaranžované ako v lepšej reštaurácii. Cena skoro deväť eur za neveľkú porciu sa nám zdá trocha prehnaná.

Celkovo sa Dežo oplatí navštíviť najmä kvôli širokej ponuke domácich pív. Ak chcete zažiť krčmovú atmosféru „tretej cenovej“, tak choďte inde. Výhrady sme mali aj k obsluhe.

Čašník ledva vedel po anglicky alebo sa tváril, že nevie dobre a nebol veľmi zhovorčivý. Navyše keď sme si objednávali dve syrové a dve mäsové taniere, tak nám doniesol iba syrové. Chybu si nechcel priznať a vyhováral sa, že sme mu objednávku takto zadali.

Prečítajte si aj

Keď hľadáte dobré pivo medzi kravaťákmi

Text a snímky: Jozef Ryník