Keď je horkosť v pive na hrane (Enigma)

Enigma 13

Ponuka na českom pivovarníckom trhu je mimoriadne pestrá. Presadiť sa je niekedy ťažké. Aj preto tamojšie pivovary ponúkajú svoje pivo aj na slovenskom trhu. To je aj príklad pivovaru Křikloun. Ten nájdeme v Hodoníne. Jeho majiteľom je Karel Zykmund, ktorý začínal ako domovarič.

Na svojej stránke sa netají tým, že ho baví nielen varenie piva. „Som nadšenec, ktorého vždy zaujímala výroba piva, vína či výroba slivovice aj inej kvalitnej pálenky,“ píše. Pivovar otvoril začiatkom roka 2017. Z jeho ponuky dnes ochutnáme pivo s názvom Enigma. Ide o kúsok navarený v štýle American Pale Ale.

Názov piva: Enigma 13°

Pivovar: Pivovar Křikloun

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ a kvasnice.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili 3,19 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je kalné.

Pena: Hutná, vystúpala vysoko a len pomaly padala. Pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia grepu, pomarančov,  karamelu, ale aj náznakov plechovosti (oxidácie).

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť v norme. V chuti jemná kombinácia grepu, limetky, pomaranču, karamelu, ale náznakov plechovosti. Horkosť je výrazná, na hranici zvieravosti. Horkosť postupne doznieva.

6.5/10

Zhrnutie

Dlhé zamyslenie. Horkosť v tomto kúsku je fakt na hrane. Ešte kúsok a bola by rušivá až nepiteľná. To je asi najvýraznejším znakom tohto piva. Nájdu sa aj iné mínusky (jemná oxidácia), ale celkovo sa pivo dá piť. Za nás je to 6,5 bodu. Pokojne ochutnajte, možno vám ta horkosť sadne viac.

Sending
Hodnotenie čitateľov
0/10 (0 hodnotenie)