Keď je pšenica až príliš korenená (Schneeweisschen und Orangerot Wit)

Stiegl - Schneeweisschen und Orangerot Wit 2

Že aj starý pes sa dokáže naučiť novým kúskom je príslovie, ktorá platí aj na pivovary. Pekným príkladom je rakúsky pivovar Stiegl. Ten svoju históriu začal písať v roku 1492 napriek tom jeho vedenie dokázalo reagovať na nové trendy a spravilo krok, ktorý je v podstate nasledujú aj ďalšie pivovary. Zriadilo si totiž menší pivovar, ktorý varí pivné štýly príznačné pre remeselné pivovary.

Sériu pív označuje ako Stiegl Hausbier. My ochutnáme pivo navarené s poradovým číslom 36. Nesie názov Schneeweisschen und Orangerot Wit. Ide o pšeničný štýl Witbier.

Názov piva: Schneeweisschen und Orangerot Wit – Hausbier Nr. 36

Pivovar: Stiegl

Druh piva: Witbier

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu:  5,0%

Zloženie: Voda, pšeničný a jačmenný slad, koreniny, chmeľ.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili necelých sedem eur.

Farba: Zlatisto-oranžová, pivo je výrazne kalné.

Pena: Vyoská, nadýchaná so šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Výrazná. Kombinácia pomarančov, limetky, badiánu, škorice i klinčekov.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť jemne vyššia. V chuti kombinácia pomarančov, limetky, mandarínok, klinčekov, badiánu, koriandru aj náznakov škorice. Horkosť je nevýrazná, doznievanie je korenisté.

6.5/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo, ani nijako výnimočné. Pri tomto a podobných pivách sa dostávame k otázke vkusu konzumenta. Koreniny sú totiž výrazné. My osobne ich stretávame vo vianočných pivách, kde nám pasujú najmä v silnejších tmavých kúskoch. Tu nám to v ľahšom pšeničnom pive nepasuje, určite nie s takouto výraznou intenzitou. Na druhej strane, pivo je piteľné, príjemne iskrivé a celkom lahodné. Za nás je to dnes na 6,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7/10 (1 hodnotenie)