Šafranové pivo z Bojníc? Ľahké a dobre piteľné (Crocus)

Panský pivovar Bojnice - Crocus

Crocus. Tak sa volá pivo, ktoré na trh uviedol Panský pivovar Bojnice. Ide o pivo, ktoré je netypické svojim zložením. Pivovar pri jeho výrobe šafran. Ten je vyrábaný zo sušených kvetov  šafranu siateho a napríklad jedlám dodáva jasne žltú farbu. Ako ozvláštni šafran pivo?

Len pripomenieme, že šafran sa v minulosti ma území Hornej Nitry pestoval. Bojnický  šafran bol považovaný od 15. do konca 18. storočia za najkvalitnejší v strednej Európe.

Názov piva: Crocus

Pivovar: Panský pivovar Bojnice

Druh piva: Herbs Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu:  5,9%

Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľ, šafran, kvasinky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol samotný pivovar.

Farba: Zlatistá, pivo je takmer číre.

Pena: Jemná so šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Šafrán si berie slovo, prítomný je aj grep, limeta a červené pomaranče.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia šafranu, grepu, limety aj náznakov kvetiniek. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie je korenisté s ovocnou stopou.

7.5/10

Zhrnutie

Ľahký, nezvyčajný a dobre piteľný kúsok. Šafran je výrazný a určuje tvár tomuto kúsku, ktorý ponúka aj ovocnú „odbočku“. Celkové prevedenie je na obsah alkoholu ľahké a netuctové, tóny mohli byť o čosi čistejšie. Za nás je to kúsok, ktorý si zaslúži pochvalu za odvahu ponúknuť niečo iné. Aj keď kombinácia nemusí sadnúť každému. Vo výsledku je to 7,5 bodu. Pokojne ochutnajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.4/10 (5 hodnotenie)