Keď Košičania „napečú“ perník (Hostinec Vianočný perník)

Prvý nástrel: Košický pivovar Hostinec je najmladším v meste. A ak by sme porovnali jeho produkciu s konkurenciou, asi by sme ho mohli označiť nálepkou najsnaživejší. V jeho ponuke sa neustále striedajú rôzne pivné štýly a experimenty. Jeden špeciálny pripravili Košičania aj na Vianoce. Volá sa Vianočný perník a pri jeho varení bol použitý napríklad medovicový med, škorica či vanilka. Pivovar ho charakterizoval nasledovne: „Vrchne kvasené pivo tmavšej oranžovej farby. Aróma sušených hrušiek, jabĺk a vianočného korenia. Stredne plné sladové telo, ovocné chuť, jemný závan medovicového medu, pikantné tóny perníka v príjemnej kombinácii s horkým chmeľovým doznievaním.“

Názov piva: Vianočný perník

Pivovar: Pivovar Hostinec

Druh piva: Winter Specialty Spiced Beer

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 5,9%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, medovicový med, vanilka, škorica, klinček, badián, a pivovarské kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od pivovaru.

Farba: Červeno-hnedá. Pivo je jemne kalné.

Pena: Šľahačkovitá, stredne vysoká. Pomerne rýchlo padla a krúžkovala pohár.

Vôňa: Mnohorozmerná. Nájdete v nej ovocie, škoricu, koriander, zázvor, kvetinky i karamel.

Chuť: Už v úvode to pekne iskrí a v ďalšom priebehu to aj pokračuje. V bruchu nájdete škoricu, čerešne, koriander, med i kvetinky. Koncovka je horkastá len platonicky.

7.5/10

Zhrnutie

Prekvapivé, iskrivé, mnohorozmerné. Keď sme toto pivo prvýkrát ochutnali na Pivobrana Beer Feste, bol to úplne iný kúsok. Neodležaný, nevyzretý a málo výrazný. Stačili dva týždne a pivo odhalilo svoj potenciál. Najmä v bruchu nájdete pestrú paletu rôznych chutí a tónov. Koncovka je platonicky horkastá. Dávame 7,5 bodu. Výborné pivo, ktoré doplňuje ponuku vianočných špeciálov. 

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.63/10 (8 hodnotenie)