Keď kráľ odhalil svoje tajomstvo (Królewskie Tajemnice)

Królewske Tajemnice

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme ďalší z dlhého radu poľských remeselných pivovarov. Testovali sme tu už rôzne piva od našich severných susedov. Niektoré pivovary dokonca nemali ani oficiálnu stránku. Pivovar Jan Olbracht – Browar Rzemieślniczy medzi nich nepatrí. Má pomerne peknú stránku. Na nej sa dozvedáme, že podnik vznikol pred troma rokmi a ponúka asi desať druhov piva. Všetky majú pomerne vtipné etikety. Pivo Królewskie Tajemnice (v preklade kráľovské tajomstvo) má vtipnú etiketu. Uvidíme či nám tento Stout aj zachutí.

Názov piva: Królewskie Tajemnice

Pivovar: Jan Olbracht – Browar Rzemieślniczy

Druh piva: Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 12,5 %

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Voda, slad jačmenný, slad pšeničný, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Cena: Okolo 1,70 eura.

Farba: Čierno – čierna tma. Fakt, čierna diera.

Pena: Smotanová konzistencia jemne sfarbená do hneda. Tvar si pomerne dlho držala.

Vôňa: Cítim čokoládu, karamel a trpkasté ovocné tóny.

Chuť: Sladový úvod je jemnučký, je to však len predjedlo. Tóny sa totiž v ďalšom priebehu stupňujú. V strede úraduje hlavne káva. Nájdete v ňom však aj odtiene ovocnej kyslosti. Koncovka je horkastá  a plynule nadväzuje na stred.

8/10

Zhrnutie

Vysoko nadpriemerné pivo. Najviac poteší kombinácia kávového stredu a horkastého záveru. Po dopití vám v ústach zostáva príjemný suchý pocit a horkastý dojazd. Piteľnosť je dobrá, čomu pomohla aj prvá polovica piva. Tá je menej „nadupaná“ a najmä v úvode by pivo mohlo byť hutnejšie. Ale to je pripomienka pod čiarou. Pivo sa podarilo. Rozhodoval som sa medzi sedmičkou a osmičkou. Ideálna by bola 7,5, ale to nie je možné. Dávam preto slabšiu osmičku. Oplatí sa vyskúšať.