Keď musí tmavý ležiak chutiť sladko (Tmavý špeciál 13)

Sessler, Tmavý špeciál, Trnava, trnavské pivo, ležiak

Potešili sme sa, keď sme v Kauflande objavili pivá od trnavského pivovaru Sessler. Plusom bolo to, že boli skladované v chladničke. My sme si vybrali kúsok s názvom Tmavý ležiak. Pri výbere sme boli trocha sklamaní z toho, že všetky pivá majú rovnakú etiketu, čo trocha komplikuje výber. V tomto smere by v Trnave mohli pouvažovať nad zmenou. Ale poďme k pivu. Pri jeho zložení nás zaujala jedna zložka – stévia. Ide o prírodne sladidlo. V pive sme sa s ním však doteraz nestretli.

Názov piva: Tmavý špeciál 13°

Pivovar: Sessler

Druh piva: Tmavý ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 4,9 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľ, pivovarské kvasinky a stévia.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 1,59 eura.

Farba: Čierna s fialovým odtieňom.

Pena: Smotanová jemná, Vystúpale len nízko a pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia kávy, karamelu i pripečenej hrianky.

Chuť:  Sladový základ je výrazný, telo plné. Nájdete v ňom kombináciu karamelu, medu i náznakov cukríkovosti aj masielka. Pivo pôsobí smotanovo jemne. Koncovka je horkastá a z veľkej časti neutralizuje výraznú sladkosť.

6.5/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo. Len prečo pôsobí tak sladko? Akoby sa riadilo československou poučkou, že tmavé pivo má byť sladké a pritom to tak nemá byť. V tomto smere je to škoda. Pivo je však pekne vyskladané, je lahodné a priaznivci sladkastých chutí si môžu prísť na svoje. Za nás je to šesť a pol bodu. Pokojne však ochutnajte, niekomu to môže sadnúť. Kričí z neho fakt zaujímavá lahodnosť. My sme ho bez problémov dopili.

PS: Ak by pri výrobe tohto piva použili aj perník, škoricu či vanilku, mohlo by z toho vzniknúť príjemné vianočné pivo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.93/10 (14 hodnotenie)