Keď rakúski mnísi oslavujú desiate výročie (Festbier)

Trappistenbrauerei Stift Engelszell - Festbier

Dnes ochutnáme pivo s názvom Festbier 10 Jahre Trappistenbrauerei. Ide o produkt z dielne trapistického pivovaru Stift Engelszell. Len pre upresnenie, pod pojmom trapistický označujeme pivovar vedený pod prísnym dozorom mníchov. Pivo vzniklo pri príležitosti desiateho výročia založenia pivovaru.

Pivovar ho predstavuje následne: „Mníchovský Oktoberfest je najväčší ľudový festival na svete a špeciálne preň sa varí pivo. Vtedy sme vedeli, že sme na správnej ceste. Ale samozrejme nechceme kopírovať mníchovský originál. Takže to od nás ešte musí dostať podpis. Presne tu prichádzajú na rad naše vrchne kvasnice. Tie dávajú pivu klasickú kvasnicovú, ovocnú vôňu.“

Názov piva: Festbier 10 Jahre Trappistenbrauerei

Pivovar: Trappistenbrauerei Stift Engelszell

Druh piva: Märzen/Belgian Blonde

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  6%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo bolo súčasťou adventného kalendára. Za ten sme zaplatili 45 eur.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je kalné.

Pena: Vysoká, nadýchaná s hutnou šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Kombinácia medu, kvetiniek aj karamelu či borovice.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia medu, karamelu, kandizovaného ovocia, náznakov kvetiniek aj tónov živice. Prítomná je aj jemná oxidácia. Horkosť je nevýrazná, doznievanie sladovo-horkasté s korenistou stopou.

6.5/10

Zhrnutie

Netuctové pitie, ktoré v niečom pripomína belgické pivá, v niečom rakúske silnejšie Bocky. Je hutné, pomerne mnohorozmerné ale aj ťažkopádne. Je to také ťažšie pitie, bez čistých tónov. Za nás to stačí na 6,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7/10 (1 hodnotenie)