Keď nám Šimon skutočne aj zavolal (Pinta Call me Simon)

Pinta Call Me Simon

Prvý nástrel: Musíme priznať, že na testovanie niektorých pív sa vôbec netešíme. Sú takou povinnou jazdou. Platí to aj naopak. Na niektoré kúsky sa naopak veľmi tešíme a nevieme sa dočkať, kedy ich otvoríme a otestujeme. Poľský pivovar Pinta zaraďujeme do druhej kategórie. Z jeho produkcie sme oficiálne testovali už niekoľko kúskov a obstáli na výbornú. Hádam to dnes nebude inak. V chladničke sa nám totiž chladí pivo s názvom Call me Simon. Ide o štýl Imperial Irish Red Ale. Čo oceňujeme je to, že na etikete nájdete prakticky všetko. Od podrobného zloženia piva, cez odporúčanú teplotu podávania, návrh servírovania až po vhodne kombinovateľné jedlo.

Názov piva: Call me Simon

Pivovar: Pinta

Druh piva: Imperial Irish Red Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 19,1 %

Obsah alkoholu: 6,9 %

Zloženie: Voda, slady: Weyermann, pale ale, viedenský, Caramunich typ III, melanoidny, žytný; raž, pražený jačmeň, sladový extrakt svetlý, chmele: Columbus, Amarillo, Mosaic, kvasinky: S-04. (Dúfam, že preklad zloženia bol správny.)

Cena: 2,25 eura v pivotéke v Poľsku.

Farba: Červeno-čierna. Pivo je mútne.

Vôňa: Na plnej čiare tu dominujú citrusy. V pozadí cítiť lesné ovocie.

Pena: Hutná, tvar si držala veľmi dlho. Mala až takú smotanovú konzistenciu.

Chuť: Už úvodné tóny naznačujú, že máte dočinenia s prvou ligou. V strede sa naplno rozvíjajú medové tóny s čokoládou koncovkou. Celé je to zaobalené do citrusovej kyslosti.  Po dopití sa vám v ústach pekne kombinuje výrazná sladkosť a horkosť.

8/10

Zhrnutie

Keď som sa prvýkrát napil tohto piva, povedal som si WAW. Nič podobné som totiž ešte nepil. Pekne vystavaný úvod a ešte lepšie nastavený stred, keď sa v ňom pekne kombinuje medovo-čokoládová sladkosť i ovocná kyslosť. Zmes týchto chutí je nakoniec kombinovaná s horkosťou. Napriek tomu, že má pivo vyšší obsah alkoholu, je piteľnosť dobrá. Výborne vyskladané. Potom som sa však pozrel na zloženie a trocha som začal „googliť“. Pivo totiž obsahuje sladový výťažok. Ten sa pridáva do mladiny, aby zvýšil napríklad aj obsah alkoholu. Zároveň pomáha aj penivosti. Nie je to zločin, len také „vylepšovanie“. Každopádne tento kúsok mi sadol. Vyskúšajte. Dávam silnú osmičku.