V dňoch 24. a 25. mája sa konal už štvrtý ročník podujatia Moravská vernisáž piva (MVP). Pre mňa to bola tretia účasť. Tento rok nastala v programe zmena. Minulý rok nie dlho po skončení sme začali uvažovať, že popri už zavedenej degustačnej súťaži MVP, ktorá je určená pre všetky moravské pivovary a lietajúce pivovary, by sme mohli pridať aj súťaž pre domovaričov.
Slovo dalo slovo, míting nasledoval za mítingom, ehmm, čo to… Veľmi rýchlo sme sa dohodli na štyroch kategóriách, zaregistrovali sa ako BJCP súťaž a veci sa dali do pohybu. A nastali dni D, teda MVP.
V meste
Po príchode do Olomouca som zamieril na miesto, kde sa mi minulý rok prispôsobili s prípravou jedál. A to do pivovaru Moritz, Jedlo bolo skvelé a bolo ho veľa, avšak pivo bolo rovnako zlé ako minulý rok. Tak som sa tu veľmi nezdržoval a šiel sa ubytovať a na akciu.
Samotná vernisáž sa už druhýkrát konala na výstavisku Flóra. Jej súčasťou bol aj sprievodný program, ktorý bol celkom nabitý informáciami. Napríklad: bylinkové pivá z jaskyne, cesta od IPA po Cold IPA, predstavenie Pink Boots society, rady domovaričom pri postavení si vlastného domovaru, história pivovarov na Morave a iné. Nechýbal ani pivný kvíz, bola sprievodná hudba, ktorá sa mi zázrakom vyhla.
A boli aj pivá. Moravské pivá plus pár hosťujúcich. Mne sa veľmi páči tento koncept, lebo má edukačný a propagačný rozmer. A bol aj rozmer charitatívny a to podpora projektu „Jdeme autistům naproti z.s. – JAN Olomouc“.
Ochutnal som napríklad Sage Witch z pivovaru Anotter One, čo bol Saison so šalviou. Zo začiatku bola šalviová chuť zaujímavá a osviežujúca, neskôr už bola šalvia únavná. Castellum Uhorkový šalát, ktorý bol v piatok narazený na moje prianie, bol presne taký, ako sľuboval názov, uhorkový. Uhorkové pivá mám rád a chutil mi, viem si však predstaviť, že niekomu mohla vadiť viac ako štedrá dávka uhoriek.
Kosmix Outlime Hazy IPA s limetkovou kôrou bola až veľmi prelimetkovaná. Sedem stupňový Lucky Brew od Cobolisu bol oproti tomu svieži, odsmädový a aj fajn nachmelený. Celkom mi chutil aj Dubský zeleňák od Kmeta, čo je historický český ležiak s použitím starej odrody chmeľu.
Parník s Lesiou čapovali Gosé s anízom. Trochu som sa toho piva bál, nakoniec ten aníz nebol agresívny a pekne zapadol do štýlu Glose.
Večer sme ešte zašli do Hospůdky u Kuděje. Opäť bolo plno a zas sa pre nás našlo miesto. Boli sme len štyria, tak úloha bola trochu jednoduchšia ako minulý rok. Neviem čo sa stalo v Olomouci počas našej neprítomnosti, avšak ani tu pivo veľmi nechutilo. Bolo unavené, staré, zoxidované. Nevadí, aspoň sme si šli oddýchnuť pred náročnou súťažou.
Desiatky pív
Na súťaž bolo prihlásených 92 pív, z ktorých nakoniec dorazilo 76. 21 rozhodcov z Čiech a Slovenska malo čo robiť. V kategórii „Alternative Grain“ bolo 15 vzoriek, v „Tmavé Svrchně kvašené pivo“ 19, v „Brett Saison“ 14 a nakoniec v kategórii Český ležák 28 vzoriek.
Súťaž sa konala v budove Přírodovědeckej fakulty UPOL na katedre analytickej chémie. Ešte pred súťažou sme si dali exkurziu do školského pivovaru, ktorý by sa dal nazvať aj kancelárskym.
A mohlo sa začať. Vzhľadom na zodpovedajúci počet rozhodcov, nám to celkom slušne odsýpalo. Dobrovoľníci z radov študentov nám promptne nosili vzorky, povinne sústa, vodu a vôbec sa starali o tom, aby všetko prebehlo hladko.
Úroveň pív vôbec nevybočovala z úrovne súťaží, na ktorých som už tohto roku hodnotil. Kategória All Grain, v ktorej som hodnotil aj ja, bola tak trochu na hojdačke, avšak našli sa aj veľmi dobré pivá.
Kategória Brett Saison bola asi z pohľadu dodržania štýlu najhoršia, aj keď kvalita pív bola pomerne vysoká. Podľa mojich informácií v ležiakoch, aj v tmavých vrchne kvasených pivách, sa tiež našli skvelé pivá a úroveň bola celkom fajn.
Pred odchodom domov sme ešte stihli oficiálne vyhlásenie výsledkov domovaričskej a aj súťaže minipivovarov. Aby ste neboli ukrátení o všetky výsledky, nájdete ich na konci článku.
Ako bolo?
Bol ešte čas na nejaké to pivo. Saison a Gruit od Mazáka boli skvelé, osviežujúce, presne také, ako som si predstavoval, Weizen od Rotoru bol tiež skvelou ukážkou štýlu.
Na chmeľovejšiu nôtu zahral Albrechtický pivovar s NEIPA Mellow Sunrise. Páčilo sa mi, že okrem tropického ovocia a džúsovosti sa celkom zreteľne hlásilo k tomu, že IPA musí byť horká.
Ochutnal som aj ležiaky z vonkajšieho výčapu, nič o čom by som chcel písať tu, avšak boli bez zjavných chýb a boli také ľahké odsmädovky. Ešte skvelá NEIPA This is how we roll od Novej Rundy na cestu a štvrtý ročník MVP bol za nami.
Aký bol? Zdalo sa mi, ako by ubudlo ľudí, čo sa asi aj stalo, nakoľko v meste bol ešte jeden pivný festival. Podľa informácií z kuloárov bolo okolo tisíc návštevníkov. Pivá naopak mali vyššiu úroveň ako minulý rok. Čo sa týka jedla, platí čo aj minulý rok, boli paštéty, boli štrúdle, pieklo sa mäso, dali sa využiť stánky v areáli.
Domovaričská súťaž sa vydarila, sebakriticky musím priznať, že sme sa nevyhli zmätkom a začiatočníckym chybám. Všetko však vieme doladiť. Väčšina rozhodcov mala certifikát BJCP, čo znamenalo kvalitné rozhodovanie.
Čo mi však chýbalo, boli domovariči na akcii. A záverečné vyhlasovanie výsledkov, čo bol len strohý oznam s frenetickým potleskom slovenských účastníkov pri výhrach našich kamošov. Chcelo by to viac zapojiť komunitu. Aj na tom sa dá pracovať.
A už sa aj začalo, vymýšľame kategórie, prijímame návrhy na zlepšenie aby ďalší ročník dobre dopadol.
Sľúbené výsledky súťaže minipivovarov sú tu:
Pšeničné pivo
- Klášterní pivovar Porta Coeli – Weizenbier
- Pivovar Koníček – Bělouš
- Pivovar Pivečka – Weizen
Pale Ale
- Topolský pivovar, Minipivovar Komonec – Lvice
- Albert Michler Akciový Pivovar SH – Citra
- Crafty Coon – Naughty Nectaron APA
Světlý ležák
- Lázeňský pivovar Luhačovice – Vincent
- Twinberg – Bugr
- Rotor – Turbolet