Keď pivo nemáte za čo pochváliť (Coffee Stout)

Browar Staropolski, Stout, Coffee Stout, poľské pivo

Browar Staropolski nájdete v Poľsku a môže sa pochváliť zaujímavou minulosťou. Založili ho v roku 1892 a prežil úspešné i menej priaznivé obdobia. Napríklad v roku 2012 dočasne zavrel svoje brány, keď sa majiteľ ocitol v konkurze. Našťastie sa objavil nový záujemca, ktorý producenta zlatistého moku o dva roky na to opäť vrátil na pivovarnícku mapu. Pivovar sa svojho času mohol chváliť najsilnejším poľským pivom, ktoré malo obsah alkoholu na úrovni 21 percent. My si dnes ochutnáme kúsok s názvom Coffee Stout.

Názov piva: Coffee Stout

Pivovar: Browar Staropolski

Druh piva: Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 5,9 %

Zloženie: Voda, slad (plzenský svetlý, karamelový tmavý, farebný), chmeľ (Magnum, Sybilla, Hallertauer Tradition), kvasinky, káva

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 1,50 eura.

Farba: Čierno-čierna.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Celkom rýchle padala.

Vôňa: Kombinácia kávy, čokolády, karamelu i náznakov sušených sliviek.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo stredne plné. Ponúka prevahu sladkastých tónov. Nájdete v nich kávu, karamel, čokoládu i ríbezle či slivky. Koncovka je horkastá len platonicky.

4.5/10

Zhrnutie

Ak by sme toto pivo hodnotili v slepej degustácii, asi by sme neuhádli štýl. Viac sa to totiž podobá na Baltický Porter ako na Stout. Sladkosť totiž dominuje. Pivu navyše chýba lepšie vybalansovanie i lahodnosť. Ťažko hľadať niečo, čo by vylepšovalo skóre.  Za nás je to 4,5 bodu. Ak budete v Poľsku, vyberte si niečo iné.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.25/10 (2 hodnotení)