Keď Poliaci ospevujú Balt (Komes Porter Bałtycki)

browar-fortuna-komes-porter-baltycki

Prvý nástrel: Poliaci majú slušnú históriu pivovarníctva. Dôkazom toho bude aj dnešný pivovar. Otestujeme si totiž jeden produkt z pivovaru Fortuna. Ten nájdete v poľskom meste Miłosław a tamojší trh zaplavuje pivom už vyše storočia. Založili ho totiž už v roku 1889. Pivovar dnes ponúka pivo pod troma základnými značkami – Fortuna, Miłosław a Komes. My si dnes otestujeme pivo z posledne spomenutej značky. V chladničke sa nám chladí pivo s názvom Komes Porter Bałtycki. Ide o mimoriadne obľúbený štýl, ktorý sa vyznačuje hutnými tónmi a vysokým obsahom alkoholu.

Názov piva: Komes Porter Bałtycki

Pivovar: Browar Fortuna

Druh piva: Baltic Porter

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 21 %

Obsah alkoholu: 9 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (plzenský, pražený, karamelový), sladový extrakt, chmele, kvasinky dolnej fermentácie W34/70.

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. V prepočte stálo 1,40 eura.

Farba: Čierna, pri pohľade do protisvetla zachytíte hnedasté odtiene.

Vôňa: Dominuje karamel s jemným čokoládovým nádychom. Môžete objaviť aj opečenú hrianku.

Pena: Smotanová. Sfarbená do hneda a zložená z mikrobubliniek.

Chuť: Úvod je vyššie postavený a tento trend pokračuje aj v ďalšom priebehu. V strede výrazne dominuje ovocná zložka. Nájdete višne, černice, ale aj karamel, čokoládu či jemné kávové tóny. Koncovka je horkastá len platonicky.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Lahodný, pekne vyskladaný, s hutnými tónmi. Napriek tomu, že alkohol cítite, pivo sa pije ľahko. Najzaujímavejší je stred, v ktorom sa kombinujú ovocné a sladkasté tóny. Práve táto kombinácia vám zostáva v ústach aj po dopití. A to vás núti napiť sa znovu. Pri danom stupni alkoholu je to aj nebezpečné 🙂 Dávam slušnú osmičku. Pokojne ochutnajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8/10 (2 hodnotení)