Keď Poliaci vyšlú pivný express (Express IPA)

Poľský pivovar Pinta máme radi. Jeho produkcia je pestrá a ich pivá si držia veľmi dobrú úroveň. A ich pivo láme akési predsudky o tom, že najkvalitnejšie a najlepšie hodnotené kúsky musia byť len nepasterizované. Pri ich kúskoch určite žiadny efekt pasterizácie necítite. Dnes si ochutnáme pivo s názvom Express IPA. Ide o pivo, ktoré bolo navarené okrem jačmenných sladov aj s použitím ovsených sladov.

Názov piva: Express IPA

Pivovar: Browar Pinta (navarené v Browar Zarzecze)

Druh piva: India Pale Ale (Oatmeal IPA)

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 15,5%

 Obsah alkoholu: 6,0%

Zloženie: Voda, jačmenné a ovsené slady (Thomas Fawcett ovsený, ​Weyermann​​: ​plzeňský, Carapils), plátky ovsa, chmele (Falconer’s Flight​​​, CRYO​​​ Citra​, Columbus, Warrior, Mosaic, Ekuanot​​​), laktóza, kvasinky Safale​​ S-04.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili v prepočte 2,15 eura.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je výrazne kalné.

Pena: Vysoká, hutná, šľahačková. Vystúpala vysoko a len pomaly padala.

Vôňa:  Kombinácia citrusov, karamelu i zemitých a obilných tónov.

Chuť: Sladový úvod je primerane nastavený, v tele piva nájdete kombináciu citrusov (hlavne grep a pomaranč), karamelu, jemne medu a kvetiniek. Všetko je to zaobalené v jemnej smotanovej linke. Koncovka je príjemne (na štýl) horkastá. Telo je stredne plné, alkohol schovaný.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavé a nezvyčajné pivo. Na obsah alkoholu ľahké, iskrivé a pekne vyskladané. Najsilnejšia je práve kombinácia citrusového stredu a horkastého záveru. Celé pivo pôsobí neuveriteľne ľahko, lahodne a nevtieravo. Alkohol je nebezpečne schovaný a máte pocit, že pijete nejakú „desinku“. Aj preto dostáva pivo slušnú osmičku. Klobúk dole a palec hore.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5/10 (2 hodnotení)