Šariš IPA? Z tohto pivovaru sme nič lepšie nepili (Šariš IPA naša)

Šariš IPA naša

Tak je ponuka v supermarketoch zase o čosi bohatšia. Ak by sme pred tromi rokmi napísali o tom, že tri najväčšie slovenské pivovary uvedú na trh pivo štýlu IPA, asi by ste nás považovali za bláznov. Doba sa však mení a veľkí hráči musia reagovať na nové trendy.

Robia tak aj v pivovare, ktorý nájdete vo Veľkom Šariši. Ten ešte vlani uviedol na trh svoj „Ejl“. Tentokrát ponuku rozšíril o pivo s názvom Šariš IPA naša. Ide o ľahšiu verziu tohto štýlu, ktorú pivovarníci predstavili nasledovne:

„Prinášame jeho tzv. „session“ verziu, pri ktorej si nápoj zachováva chuťový profil daného štýlu, ale pri nižšom obsahu alkoholu 4,5 %. Rovnako ako v prípade Ejlu, pivo sme uvarili v ľahšej, piteľnejšej variante s dôrazom na chuťové preferencie Slovákov,“ uviedol Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.

Názov piva: Šariš IPA naša

Pivovar: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Druh piva: Session IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 4,5%

Zloženie: Voda, jačmenné slady, upravený chmeľ.

Cena: Za pollitrovú plechovku sme zaplatili 0,79 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je číre.

Pena: Jemná, vysoká so šľahačkovitou konzistenciou.

Vôňa: Stredne výrazná. Rozoznať môžete grep, limetu i náznaky kvetiniek.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť jemne vyššia. V chuti je prítomný grep, limetka a náznakom aj pomaranč. Horksoť je výrazná a stupňuje sa každým dúškom. Doznievanie je jemne korenisté.

6.5/10

Zhrnutie

Nie je to zlé. Ale najprv si ujasnime cieľovku tohto piva. Ak ste fanúšikom remeselného piva a na tento štýl poznáte, novinka zo Šariša vám chutiť nebude. Je málo výrazná, povestná „ovocnosť“ je nízka a horkosť nezvyčajne výrazná. Ale… v Šariši nevaria pivo pre pivných snobov. Toto pivop musí chutiť pivárovi, ktorý je „odkojený“ na ležiaku. A v tomto prípade je to zaujímavý pokus. Pivo má aj vôňu, aj  chuť a obstojnú piteľnosť.

Otázka je, do akej miery je to Session IPA. Na 100 percent to nebude. Určite je to však podarenejšie pivo ako Šariš „Ejl“. Za nás je to 6,5 bodu.  Ako rozmýšľame, tak rozmýšľame, lepšie pivo sme z Veľkého Šariša ešte nepili. Áno, latka nebola vysoko postavená, ale uvedená veta platí. Zdá sa, že na východe sa vydali správnym smerom. Pre bežného pivára to musí byť dobrá správa.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.07/10 (73 hodnotenie)