Keď pšenicu ochutíte pomarančmi (Guten Tag)

Bardejovský kočovný pivovar Berhet vstúpil na našu pivovarnícku scénu celkom nenápadne. Jeho prvotné portfólio bolo viac-menej priemerné. V istom čase však prišiel akýsi zlom. Chalani zo severovýchodu Slovenska zmenili dizajn aj receptúry. Úroveň piva stúpla a s ňou aj zastúpenie na Slovensku. Až neskôr vyšlo najavo, že pivo varia v Poľsku. Nie je to nič neobvyklé. V susedných štátoch sa to deje bežne. Len to treba priznať aj na etikete. Nebolo to totiž uvedené ani na pive s názvom Guten Tag. Práve to si dnes ochutnáme. Ide o pšeničné pivo, pri výrobe ktorého bola použitá dužina z pomarančov.

Názov piva: Guten Tag Orange Hefeweizen

Pivovar: Berhet

Druh piva: Ochutené, pšeničné

Krajina: Pivo bolo podľa všetkého navarené v Poľsku.

Stupňovitosť: 12,5°

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, pšeničné a jačmenné slady (plzeňský, Carahell), chmeľ (Saaz), kvasinky a dužina pomarančov.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 2,5 eura.

Farba: Slámovo-žltá. Pivo je kalné.

Pena: Vysoká, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia klinčekov, mandarínky, banánov i pomarančovej kôry.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, telo stredne plné. Ponúka v prvom rade pomarančové tóny, za ktorými môžete nájsť typické znaky pšeničného piva – klinčeky, banán či mandarínku. Koncovka je horkastá jemne, keď dáva voľný priebeh pomaranču.

7/10

Zhrnutie

Nezvyčajné a osviežujúce pivo. Pomaranč posunul túto pšenicu niekam inam, keď zvýraznil kyslastý rozmer toho piva. Práve pomaranč dáva tomuto pivu ráz a posúva do druhej línie všetko ostatné. A to nemáme za zlé. Najmä doznievanie po pomarančovej kôre je príjemné. Ak by bolo viac lahodnosti, boli by body vyššie. Za nás je to sedem bodov. Chválime nápad.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.7/10 (10 hodnotenie)