Keď sa napiješ a si milo prekvapený (Virmalised)

Põhjala, Virmalised, IPA, India Pale Ale,

Aj pivo z malej krajiny môže preraziť vo svete. Príkladom je osud estónskeho pivovar Põhjala. Jeho základy boli položené v roku 2011 keď sily spojili štyria pivní zanietenci. K ním sa pripojil Škót Chris Pilkington. Nešlo o obyčajného pivovarníka. Chris mal skúsenosti s varením piva priamo zo škótskeho pivovaru BrewDog. Põhjala najprv fungovala ako kočovný pivovar, od roku 2014 už varí vo svojom. A pozná ju celý pivovarský svet. Pivo dodáva do vyše 30 krajín sveta. My dnes ochutnáme pivo s názvom Virmalised. Ide o kúsok navarený v štýle India Pale Ale.

Názov piva: Virmalised

Pivovar: Põhjala

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Estónsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili štyri eurá.

Farba: Oranžová, pivo je kalné.

Pena: Vysoká, šľahačkovitá. Pomaly padala a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia grepu, pomarančov, mandarínok, manga i karamelu.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo stredne plné. Ponúka osviežujúce citrusové ovocie (grep, limetka, pomaranč), ktoré prechádza až do džúsového charakteru. Koncovka je horkastá.

8.5/10

Zhrnutie

Na tejto stránke sme už testovali desiatky íp, vždy nás čosi dokáže prekvapiť. Toto pivo je toho príkladom. Je pekne vybalansované, osviežujúce a výborne piteľné. Pomáha tomu schovaný alkohol aj nezvyčajne spracovanie tela. To je nevtieravo citrusové s nádychom džúsovosti. Pivo je aj trocha uhladené, aj trocha drzé. Navarené tak, aby si v ňom každý našiel niečo. Za nás 8,5 bodu. Podarené pivo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.42/10 (12 hodnotenie)