Keď sa smutná legenda odzrkadlí v pive (Dark Spring)

Lázeňský pivovar Luhačovice - Unorthodox Brewing - Partizán Brewery - Dark Spring

Pivovar Unorthodox Brewing musíme pochváliť za to, že každé pivo, ktoré na trh uvedie, pekne predstaví na sociálnej sieti. Tak tomu bolo aj pri pive Dark Spring. Ide o kúsok, pod ktorý sa podpísali okrem spomenutého pivovaru aj Lázeňský pivovar Luhačovice a Partizán Brewery.

Pivo bolo inšpirované legendou, ktorú pivovarníci vysvetlili nasledovne: „Keďže sme pivo varili v Luhačoviaciach nechali sme sa inšpirovať miestnou legendou o Dievčati z kra ruží a jej milom. Duch dievčaťa sa vždy zjavovali počas žatvy na kopci nad Luhačovicami. Objavovala sa na mieste Hrušky vždy na pravé poludnie, keď sa v sprievode tichej hudby a vtáčieho spevu otváral ružový ker a vychádzala z neho veselá dievčina v svadobných šatoch.

Bol to duch Lidušky Rolkovej, dcéry bohatého statkára, ktorý ju nechcel vydať za chudobného Janka. Donútil Lidušku vydať sa za prostoduchého, ale veľmi bohatého richtárovho syna. Po ceste na svadbu, keď sa sprievod zastavil na Hruške, nešťastný Janek vystrelil z neďalekého kra ruží a Lidušku zasiahol. Hneď potom si aj on vzal život. Jeho duch sa tiež ukazoval na poliach. Mal podobu čierneho tieňa s tvárou zastrenou hmlou.“

Názov piva: Dark Spring

Pivovar: Lázeňský pivovar Luhačovice + Unorthodox Brewing  + Partizán Brewery

Druh piva: Russian Imperial Stout

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 20°

Obsah alkoholu:  8,3%

Zloženie: Voda, jačmenný a žitný slad, chmeľové výrobky, kvasinky, kakaové bôby, vanilka.

Cena: Pivo sme dostali darom.

Farba: Čierna

Pena: Vysoká, nadýchaná so šľahačkovitou štruktúrou, ktorá mala malé aj trocha väčšie bublinky.

Vôňa: Kombinácia kávy, čokolády, keksíkov, kakaa, karamelu aj tmavého bobuľovitého ovocia.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia tmavej čokolády, kávy, kakaa, sušienok, toastu aj náznakov sušených sliviek a vanilky. Horkosť je výraznejšia, doznievanie horkasto-korenisté. Pivo pôsobí suchšie.

8/10

Zhrnutie

Viete čo je na pive najkrajšie? Štýl RIS obľubujeme a v zime ho vyhľadávame. A je krásne, že vždy môže byť iný, môže mať milión podôb. Aj tento kúsok je autentický. Je mnohorozmerný, iskrivý a na svoj obsah alkoholu aj dobre piteľný. Kvitujeme kombináciu remeselnej drzosti, iskrivosti a gradácie. Za nás je to osmička. A určite spokojnosť.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.3/10 (5 hodnotenie)