Keď spolupracujú Poliaci a Estónci (All Ryed!)

Ak by sme robili test a opýtali sa, ktorý pivovar z Estónska poznáte, možno by sa našla skupina priaznivcov, ktorí by ukázali na Tanker. Práve tento pivovar robí malej krajine dobré meno medzi priaznivcami piva v celej Európe. Ak by sme obdobný prieskum urobili pri Poľsku, z remeselnej scény by určite bodoval pivovar Pinta. A práve táto dvojica pivovarov dala hlavy dokopy a navarili pivo s názvom All Ryed! Ide o žitný ležiak.

Názov piva: All Ryed!

Pivovar: Browar Pinta a Tanker (navarené v poľskom pivovare Zarzecze)

Druh piva: Žitný ležiak

Krajina: Poľsko/Estónsko

Stupňovitosť: 14,0°

Obsah alkoholu: 5,8%

Zloženie: Voda, jačmenný a žitný slad (plzeňský, žitný chlieb, Caramunich typ I, Cararye), chmeľ (Amarillo, Columbus), kvasinky.

Cena: Za politrovú fľašu sme v poľskom supermarkete zaplatili 2,5 eura.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je kalné.

Pena: Šľahačková, hutná.  Držala si tvar a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia karamelu, medu, orieškov, rašeliny a černíc.

Chuť: Sladový úvod začína celkom nevýrazne, v strede nájdete kombináciu karamelu, medu, orieškov, citrusového ovocia i kvetiniek. Koncovka je príjemne horkastá. Pivo pôsobí jemne mazľavo.

7.5/10

Zhrnutie

Nezvyčajné pivo, ktoré môžeme ťažko s nejakým iným porovnávať. Najvýraznejšie je telo, ktoré ponúka kombináciu sladkých, ovocných, zemitých i kvetinkových tónov. Pivo pôsobí surovejšie a kostrbatejšie, na strane druhej je hutné a prekvapivé. Aj preto dostáva 7,5 bodu. Zaujímavý pokus, ktorý niekomu môže zapasovať viac, inému menej.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (1 hodnotenie)