Keď vás v Poľsku prenasleduje české pivo

Bežní pivári zvyčajne nepovažujú Poľsko za pivný raj a málokto pozná tamojšiu pivnú scénu s remeselným pivom. Krajina však zažíva pivnú revolúciu a v každom regióne nájdete podniky, kde varia či čapujú dobré pivné špeciály. Vybrali som sa ich hľadať v centre Vroclavi, kde som strávil príjemný pivný víkend.

Obmedzená terasa

Keď si človek „vygoogli“ craft beer v tomto sliezkom meste, tak mu prehľadávač vypľuje sotva desať podnikov, z ktorých je asi polovica v centre. Jedna linka dokonca odkazuje na free walking tour po podnikoch s pivnými špeciálmi. Najlepšie referencie mal podnik Kontynuacja Craft Beer Bar, kde nájdete až cez 20 čapovaných pív z Poľska a zo zahraničia. Keďže bol úplne v centre pri hlavnom námestí, tak sme predpokladali, že bude plný turistov. Neskôr sme zistili, že sme sa mýlili.

Preto sme si vybrali druhú možnosť – Targowa Craft Beer & Food. Tento podnik je v širšom centre pri trhovisku, od ktorého odvodil aj názov. Sadli sme si na terasu, ktorá bola síce pri rušnej ceste, ale bolo teplo, tak sme chceli sedieť vonku. A to bola chyba. Už čoskoro som zistil, že pivný raj sa nachádza v pivničných priestoroch tejto krčmy. Na terase čapovali len jedno poľské remeselné pivo. Ostatné boli bežné české pivá ako napríklad Litovel. (inak českých pív bolo v centre Vroclavi veľa vo viacerých podnikoch). V pivnici ich bolo 16 na pípe. Našťastie sa dalo pivo z dola priniesť aj na terasu, ale museli sme si po neho ísť osobne. Objednať sa cez čašníčku nedalo.

Najprv sme skúsili poľské pivo z terasy, ktoré malo pekný názov Pierwszia warka a bola to APA.  Uvarili ho v miestom pivovare Warsztat Piwowarski. Pivo malo 5,7% alkoholu a malé stálo 12 zlotých, čo je asi tri eura. To bolo dosť. Pivo bolo svetlo jantárovej farby, jemne zakalené, pena bol mierne hustá, ale rýchlo opadla. APA mala hneď od začiatku výraznú chmeľovú arómu, cítiť bolo aj citrusy a napokon ma prekvapila výrazná horká dochuť na konci. Príjemne piteľné pivo, ale nijako neoslnilo.

Potom sme zišli do suterénu, aby sme objavili širšiu ponuku pív. Na pivnej karte sme našli všeličo od višňového lambiku, cez české pivo Kout až po anglické a španielske remeselné kúsky. Vyhli sme sa takým lahôdkam ako poľský jahodový Ale, a vyskúšali radšej pšeničné pivo Targnova z poľského pivovaru Probus Kraft. Bola to klasická pšenica slamovo zlatistej farby. Pena nedržala dlho formu a postupne padala. Vo vôni dominovali citrusy.  Chuťovo bola priemerná s nevýrazným sladovým odtieňom a náznakmi sladko kyslých tónov.

Zamerané na turistov

Napokon som siahol po red AIPA z poľského pivovaru Birbant. Pivo s obsahom alkoholu 6,7% malo tmavo jantárovú farbu. Vo vôni bolo cítiť spočiatku karamelový slad a chmeľ. Po prvom dúšku v chuti prevládli citrusy, najviac grepy a výrazný bol aj karamel a trocha i med. Pivo chutilo výborne, malo iskru a výrazne horkú koncovku.

Targowa craft beer & food nás veľmi neoslnila ani pivom, ani jedlom a napokon ani interiérom. Zistili sme, že podnik mieri viac na turistov, keďže je blízko trhoviska a na ceste z turisticky obľúbeného ostrova Tumski na rieke Odra, kde je veľa kostolov. Tomu žiaľ prispôsobuje aj svoju ponuku najmä na terase.

Napokon sme na druhý deň nahliadli aj do odporúčaného podniku Kontynuacja. Krčma vyzerala naozaj štýlovo ako má moderný pivný podnik vyzerať. Navyše tam bolo veľa miestnych štamgastov a málo turistov. Výber remeselných pív bol veľmi pestrý. Času však už nebolo veľa, takže snáď si tam dám pivo nabudúce.

Text a snímky: Jozef Ryník