Keď vojna mení pivo na zbrane

Pravda Brewery 02

Kto by si pred týždňom povedal, že sa aj na Slovensku budeme báť vojny? Útok Ruska na Ukrajinu z dňa na deň zmenil pomery v Európe. V neistote sú milióny obyvateľov Ukrajiny. Smutné príbehy píšu tamojší pivovarníci.

Pomôcť pri obrane

Aj slovenské média priniesli články o tom, ako ukrajinský pivovar Pravda Beer Theatre prerušil výrobu piva a namiesto zlatistého moku začal vyrábať molotovove koktaily. Len pre vysvetlenie, ide o zápalné fľaše, ktoré slúžia ako výbušnina.

„Mnohí naši zamestnanci utiekli v roku 2014 z Donbasu, bola to ich iniciatíva, lebo majú skúsenosti z boja. Sme dobrí v miešaní nápojov aj vo fľaškovaní, tak sme si povedali, prečo to nevyužiť, keď sa piva pije málo,“ uviedol pre denník Sme majiteľ pivovaru Jurij Zastavny.

V ľvovskom pivovare si povedali, že keď už majú robiť koktaily, tak budú aj štýlové. Fľaše sú uznačené etiketou. V tomto prípade použili etiketu piva, ktoré nesie názov „Putin chuj“.

Úspešný pivovar

Pivo z pivovaru Pravda Beer Theatre  sme na našej stránke testovali a v roku 2019 dostal ich Belgian Ale s názvom Chief Poking Fire od nás dostalo osmičku. Pivovar pritom patrí medzi najoceňovanejšie pivovary na Ukrajine.

Pivovar niekoľkokrát ocenil napríklad portál Ratebeer v rámci akcie Ratebeer Awards. V jeho ponuke môžete nájsť jednak klasiku, ale aj nezvyčajné kúsky s vyšším obsahom alkoholu.  Veríme, že pivovar bude môcť prejsť na klasickú výrobu čo najskôr. Držíme mu palce.

Prečítajte si aj

Aj na Ukrajine vedia navariť svetové pivo (Chief Poking Fire)