Kam tento „zvrátený“ pivný svet speje?

Pivný svet

Na úvod sa musím priznať, že po dlhšom čase som navštívil pivotéku a zostal som trocha zaskočený. Mal som pocit, akoby som zaspal niekoľko pivných rokoch. Pivných „zvráteností“ totiž pribudlo takým rýchlym spôsobom, že o chvíľu budem potrebovať na nákup piva encyklopédiu, alebo si na nákup piva budem musieť prenajať sprievodcu, ako to robia vysokohorskí turisti.

Bez obmedzení

Na úvod musím rozobrať, že pod pojmom „zvrátenosť“ nemyslím nič zlé. Označujem ním pivá, ktoré sú hypermoderné a určujú trendy. A pomerne ľahko ich identifikujete. Stačí sa pozrieť na etiketu piva. Skratiek na plechovkách či fľašiach za posledné mesiace výrazne narástlo.

Kto sa v tom už má vyznať? Veď uznajte, tu je pár skratiek či označení, ktoré som objavil na pive: HDHC, DDH, Hybrid, Hazy, Cold, Dip, XPA, TDH, DIPA či BHC. A teraz si predstavte, že hneď niekoľko týchto skratiek nájdete aj na jednej plechovke. Pýtam sa prečo?

A takto by som tu mohol pokračovať s vymenovaním podtitulov pív. Napríklad švédske Omnipollo uviedlo na trh pivo s názvom Tefnut, ktoré vysvetľuje v podnázve takto: Pistachio Milk Toffee Iced Coffee Pineapple Triple Fruited Imperial Gose.

Alebo ich pivo Mammut Barel aged je predstavené na etikete takto: „Bourbon Barrel Aged Coconut Vanilla Hazelnut Imperial Stout aged in a blend of Willet Bourbon and Rye and Buffalo Trace Bourbon and Rye barrels.“

„Zvrátený“ pivný svet

Priznám sa, kým mi to môj procesor v hlave spracuje, trvá mi to chvíľu. Ale teraz si predstavte bežného pivára, ktorý zablúdi do pivotéky. Čo si o nás pivných „fajnšmekroch“ pomyslí. Mňa napadá výrok klasika: „Vám musí je*** chalani…“

Ono mi to pripadá tak, že jeden pivovar začal jednou skratkou a potom reagoval druhý a pridal druhú skratku. A keď niekto mohol mať tri, ja budem mať štyri. A to isté platí o podnázvoch pív. Čím viac v názve, tým odvážnejšie a žiadanejšie pivo.

Nikoho tu nehejtujem, je to celosvetový trend. Pivný svet podlieha trendom veľmi rýchlo. A týka sa to len malých pivovarov. V inom odvetví to akosi nevidím (opravte ma, ak sa mýlim). Viete si predstaviť, že by napríklad Horalka mala podnázov: Chocolate Peanut Milk Biscuit Extra Baked Crunchy and Brittle?

Jasné, ja toto ukazuje, akú pestrosť môže mať pivo.  Ale mám pocit, že sme tam, že sme v pivnom pekle a v tomto smere potrebuje trh vytriezvieť. Občas to totiž vyzerá tak, že každou jednou pivnou opicou sa zrodí ešte väčšia šialenosť. Fakt sa teším na čas, keď ho hipsterskí pivovarníci budú variť pivo s označením Classic  IPA či Classic Czech Lager a bude to trendovou záležitosťou.

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Prečítajte si aj

Nepaster, posväť sa meno tvoje

Snímka od Drew FarwellUnsplash.